196. A legegyszerűbb etető madaraknak
Télen nem könnyű szárnyas barátainknak eleséghez jutniuk, segítsünk nekik! Építsünk madáretetőt! Nem tudod hogyan kezdj hozzá? Olvass tovább, praktikus ötleteket találsz!
Télen nem könnyű szárnyas barátainknak eleséghez jutniuk, segítsünk nekik! Építsünk madáretetőt! Nem tudod hogyan kezdj hozzá? Olvass tovább, praktikus ötleteket találsz!
Elfogtunk néhány levelet - persze csak a kémkedés kedvéért - amelyen macskakaparással a következő címzés szerepelt: Télapó, Lappföld. Szerkesztőségünk nyilvánosságra hozza a macskák titkát...mit kérnek a cicák a Mikulástól ajándékba?
Elmondjuk, mire kell ügyelned karácsonykor, hogy a kutyád és a karácsonyfa is egészben megússza az ünnepeket!
Öltöztessük fel a kutyánkat tetőtől talpig, illetve bugyitól csizmáig! Bemutatjuk, hogy melyik ruhadarab mire jó és mire nem alkalmas.
Meglepő fejlemények: meglestük Mikulást, hogyan készül az ünnepre. Elöljáróban csak annyit árulunk el, hogy idén jól járnak az állatok!
Kap elegendő friss zöldtakarmányt a malacka (például uborka, alma, saláta, petrezselyem, sárgarépa, paradicsom, burgonya, friss, de nem nedves fű, gyermekláncfű, stb.)? Jó minőségű, penészmentes-e a száraztakarmánya? Ha minden rendben van a takarmányozásával és mégis sokat iszik, tanácsolom, hogy vigye állatorvoshoz!
Megértem a fájdalmát. Csak a magam nevében nyilatkozhatom, a kolléga etikus magatartásának megítélése nem az én feladatom. Szerencsére a praxisomban euthanáziára eddig nagyon-nagyon ritkán került sor. Ha mégis, azt kizárólag a tulajdonos előzetes írásbeli kérésére, illetve hozzájárulásával és lehetőleg az ő jelenlétében végzem.
A fürdés mindenképpen jó megoldás. Ajánlatos utána bolhairtó szerrel (pl. Frontline) kezelni. A cica fürdetésekor fogja meg határozottan a nyakát, ettől az állat megmerevedik és könnyebb lesz a mosakodás. Ha végképp nem boldogul velük, akkor a gyógyszeres nyugtatás a megoldás, amelyet állatorvossal végeztessen el.
Ez egy elég komoly műtét, a macska mindegyik utolsó ujjpercét amputálják. Igen, csinálnak ilyen műtétet hazánkban, de elég nagy trauma az állatnak. Én nem ajánlom!
Tapasztalatom szerint, ha a lakásban tartott kiskutyát sokáig nem viszik le az utcára, később komoly problémák jelentkezhetnek a szobatisztaságra szoktatásával. Ezért általában már a 2. oltás után 8 nap elteltével engedélyezem a sétáltatást, persze pórázon, gondos felügyelet mellett, fertőzőanyagszegény környezetben, hazatérés után fokozott gondot fordítva a tappancsok (és a cipőtalpak!) megtisztítására, fertőtlenítésére. Kosárban nyugodtan szállíthatják a kis schnauzert vonaton. Az oltások mellett javaslom a kiskutyát megfelelő homeopátiás prevencióban is részesíteni, hogy ellenálló, egészséges legyen.