2001. Meddig él egy macska?
Kétség sem fér hozzá, hogy manapság a macskák tovább élnek mint valaha! De vajon mitől függ egy macska élettartama? Melyek azok a tényezők, amelyek befolyásolják a cica éveinek minőségét és mennyiségét?
Kétség sem fér hozzá, hogy manapság a macskák tovább élnek mint valaha! De vajon mitől függ egy macska élettartama? Melyek azok a tényezők, amelyek befolyásolják a cica éveinek minőségét és mennyiségét?
Örökbe fogadsz egy felnőtt macskát a helyi menhelyről, vagy egy kóbor cica fészkeli be magát a szívedbe. Mindenképp van egy új családtagod. De hogyan lehet kideríteni, hogy hány éves?
Szerencsére társállatainknál viszonylag ritkán találkozunk égési sérülésekkel, azonban nem kizártak ezek az esetek sem. Háziállatainknál, csakúgy, mint a család minden egyes tagjánál, fiatal korban bekövetkezik a tejfogak maradó fogakkal történő leváltása. Nem árt, ha ilyenkor tudjuk, hogy melyek azok a homeopátiás házi patikában lévő szerek, amelyekkel sokat segíthetünk állapotukon.
A sárga-kék arapapagáj értelmes, társaságkedvelő, és ha gazdája elkötelezett, felelősségteljes, és jól ismeri a madár szükségleteit, általában nagyon jó háziállat.
Társállataink kora tavaszi párzásának már többnyire megszülettek apró kis gyümölcsei, azonban biztosan vannak olyan gazdik is olvasóink között, akik mindhiába várják, hogy kedvencük utódokkal örvendeztesse meg őket.
Amennyire tudom, a legtöbb helyen kb. ennyi az ára egy nőstény macska ivartalanításának, de a műtét még mindig jobb megoldás, mint a kismacskák "elaltatása". Esetleg olyan helyet tudnék ajánlani, ahol valamivel többe kerül a műtét.
A végbélzacskómirigyek szaganyagokat, "információt" adnak a társak számára és a tájékozódást segítik. A végbélnyílás körüli mirigyek váladéka pedig a bőrt és a nyálkahártyát nedvesíti. Mindkét mirigyfajta pangásokra és gyulladásokra hajlamos, amelyet pl. a következők válthatnak ki: - mozgáshiány, - fűszerezett, csípős ételek etetése, - bizonyos gyógyszerek, - ha a bélsár sokszor puha, formálatlan, - a kutyának nincs módja fajtatársaival találkozni. A "szánkázás" féregfertőzöttségre is utalhat. Úgy vélem, hogy az állatorvos felkeresése nélkülözhetetlen lesz.
Sajnos, nem ismerem a kérdéses gyógyszert. Az EU területén, így Magyarországon is, csak törzskönyvezett homeopátiás készítmények kaphatók. Próbáljon a világhálón tájékozódni.
Szinte mindenhol kénytelenek a gazdik hosszabb rövidebb időre otthon hagyni a kiskutyákat, ők pedig kénytelenek lesznek ezt megszokni. Az első napokban biztos sírdogál, ugat majd, de hamarosan megszokja a dolgot. Érdemes távozásuk előtt alaposan "kifárasztani" a kutyust, hátha így alszik majd a szomorkodás helyett. Hasznos lehet még egy számára elkerített terület, így csökkenthető az esetleges "rombolás". A korának megfelelő játékot kell vásárolni szakboltban, ezek vagy szétrághatatlanok vagy emészhető anyagból kell, hogy készüljenek.
Már a születése után megállapítható a macskák neme. A kandúroknál a végbél és a húgycső nyílása távolabb esik egymástól, mivel a herék közöttük helyeződnek, mint a nőstényeknél.