2006. Kékhomlokú aratinga
A kékhomlokú aratinga egy szelíd, értelmes és játékos papgáj, viszont sok agyi tevékenységre és mozgásra van szüksége.
A kékhomlokú aratinga egy szelíd, értelmes és játékos papgáj, viszont sok agyi tevékenységre és mozgásra van szüksége.
Egy olvasó a közelmúltban küldte nekem a következő viccet és megkért, hogy osszam meg önökkel. Fogalmam sincs, hogy honnan származik. Nem az a célom vele, hogy valakit is megbántsak, csupán mosolyt szeretnék csalni az arcukra. Remélem tetszeni fog.
Jószándékú emberek gyakran meglátnak egy kölyökkutyát, rögtön a szívükbe zárják, és azonnal hazaviszik, anélkül, hogy a következményeket átgondolnák. A háziállat tartás viszont nem a legolcsóbb mulatság.
A kutya által kiadott hangok eredeti funkciója meglehetősen egyértelmű - a morgással figyelmeztet, az ugatással felkiált, a vonyítást távolsági kommunikációra használja, de mi a célja a vinnyogással?
Szívszorító dolog látni, amikor egy nyugtalan kutya remegéssel, lelapulással, a póráz ráncigálásával vagy akár harapással reagál a mindennapi eseményekre. Mi a teendő a félős kutyával?
Ha lenyelte véletlenül, akkor legfeljebb hányhat tőle, de komolyabb problémára nem lehet számítani. Ha mégis rosszabbul lenne, akkor keressen fel egy állatorvost, de az majdnem biztos, hogy nem a gyógyszer okozta.
Mi - kutyatrénerek az "eléggé eleven, rossz kutyus" fogalmát "neveletlen" - nek mondjuk ! A kutya viselkedésének nincs összefüggése azzal, hogy lakásban van tartva. Egy kicsit késő 2 hét alatt bepótolni a 6 hónnap nevelési hiányosságait. Természetesen tréningtechnikailag kivitelezhető lehet, napi 2 x 1 óra tréning, nevelés, oktatás, 10 napon keresztül, 1 óra/ 3.000,- Ft költség ellenében és a tartási körülmények megváltoztatásával. Varázsvesszővel vagy kézrátéttel viszont még Viktoria Stillwel, Jan Fennel, Martin Rütter vagy Cesar Millan sem tudja megváltoztatni a kutyájukat. (Az Ő órabérük egyébként 50,- és 100,- EUR között van, de ez egy jó példa arra, hogy nem lehet mindent, - azonnal, - pénzel megoldani !)
A fent említett agresszivitású hímek szerencsére csak kis számban fordulnak elő, így kicsi az esély, hogy ilyen madarat vegyenek. Ha mégis veszekednének a nimfák (az összeszoktatás szabályait, be kell tartani: pl. a meglévő madár az érkezővel együtt kerüljön új kaliba) a találkozást követő néhány nap múlva is, akkor érdemes őket szétválasztani ideiglenesen, netán véglegesen is. De ismétlem, nem ez a viselkedés jellemző a nimfapapagájokra, bár előfordul az is, hogy az emberhez szokott szelíd madár nem fogad el fajtárst párjául..
Propoxur hatóanyagú bolha és kullancs ellenes készítmények, nyakörv, spray és sampon formájában vannak forgalomban. 12 hetes kor alatt semmiképpen nem javasolt a használata, de mivel begale fajtájú kutyáról van szó, amely köztudottan nagyon játékos , szereti nyalogatni saját magát is. Ha lenyalja a hatóanyagot, mérgezéses tünteket is okozhat, pupillaszükület, nyálzás, hányás, azonnali állatorvosi beavatkozás szükséges. Inkább kölyökkorban is alkalmazható készítményt kérjen az állatorvosától.
A habos hányás igazából nem is hányás, hanem inkább felöklendezett nyálka. Ez több helyről is származhat. Ha már háromszor ismétlődött, szerintem célszerűbb állatorvoshoz fordulni és megvizsgáltatni őt.