2006. Kékhomlokú aratinga
A kékhomlokú aratinga egy szelíd, értelmes és játékos papgáj, viszont sok agyi tevékenységre és mozgásra van szüksége.
A kékhomlokú aratinga egy szelíd, értelmes és játékos papgáj, viszont sok agyi tevékenységre és mozgásra van szüksége.
Egy olvasó a közelmúltban küldte nekem a következő viccet és megkért, hogy osszam meg önökkel. Fogalmam sincs, hogy honnan származik. Nem az a célom vele, hogy valakit is megbántsak, csupán mosolyt szeretnék csalni az arcukra. Remélem tetszeni fog.
Jószándékú emberek gyakran meglátnak egy kölyökkutyát, rögtön a szívükbe zárják, és azonnal hazaviszik, anélkül, hogy a következményeket átgondolnák. A háziállat tartás viszont nem a legolcsóbb mulatság.
A kutya által kiadott hangok eredeti funkciója meglehetősen egyértelmű - a morgással figyelmeztet, az ugatással felkiált, a vonyítást távolsági kommunikációra használja, de mi a célja a vinnyogással?
Szívszorító dolog látni, amikor egy nyugtalan kutya remegéssel, lelapulással, a póráz ráncigálásával vagy akár harapással reagál a mindennapi eseményekre. Mi a teendő a félős kutyával?
Az okozó valószínűsíthetően fertőzés. Akár chlamydia is lehet, de mielőtt megrémülne emiatt, tájékoztatom,hogy jól kezelhető antibiotikumokkal (mindkét madár), például Tetran alapú gyógyszerekkel, vagy Doxycycline-nel. A kezelés 10-14 napig tartson, majd egy hétig kapjanak a hullámosok probiotikumot a bélflóra helyreállítására(mi Laktiferm-et használunk). Mindehhez persze állatorvost kell felkeresnie. Lehetséges, hogy az immunrendszer legyőzi a fertőzés tüneteit, de a legkisebb stressztől kiújulhat. Az esetleges chlamydia gyanújakor nem érdemes sokat késlekedni az orvosi közbeavatkozással, mivel meglehetősen fertőző. A kamillás inhalálás nem papagájnak való kezelés. Esetleg ideiglenesen kitisztíthatja a légutakat, de a forró gőz maradandó károsodásokat is okozhat.
Ha az a felület sima, akkor lehet tényleg sebek helyei. Kisebb sebeké amit lehet hogy észre se vettél. Olyan dologba ütötte az orrát amibe nem kellett volna. Ha gomba lenne, akkor úgy nézne ki mint ha hámlana. Érdes lenne a felülete. Mint mindig erre is azt mondom, hogy az ilyen bőrproblémákat mindig látni kell, ahhoz, hogy pontosan lehessen válaszolni a kérdésre.
Nagyon édes kutyus. Bár a farkas karmát épp nem látom, de ha hosszú, nyugodtan vágass belőle. Mivel világosak a karmai, nem lesz nehéz visszavágni, mert lehet majd látni benne az élő részt. (Egy kis trükk: ha erős ledes lámpával-akár biciklilámpával- átvilágítod oldalról a karmát, akkor nagyon szépen látszódik majd a vérerekkel, idegekkel teli rész!) Ha nincs megfelelő eszközöd a vágáshoz, akkor otthon nem ajánlom, hogy nekiess mert ha betörik, beleszakad, vagy belevágsz az élőrészbe, akkor az kb. annyira fáj neki, mint ha neked valaki belevágna a körmöd élőrészébe. Egy állatorvos vagy kutyakozmetikus szépen le tudja vágni a kutyus karmait és ha baj van, akkor tudja kezelni is.
Elég sok minden. Neurológiai problémától kezdve az epilepszián át az öregségig minden. Minél hamarabb vigyék el állatorvoshoz!