2096. Elsősegély állattartók számára
Bármennyire figyelmesek vagyunk, kutyánk vagy macskánk időnként megvághatja magát, túlhevülhet, vagy megehet valamit, amit nem kellene. Itt egy kis segítség, ha baj történne.
Bármennyire figyelmesek vagyunk, kutyánk vagy macskánk időnként megvághatja magát, túlhevülhet, vagy megehet valamit, amit nem kellene. Itt egy kis segítség, ha baj történne.
A macskák székrekedése gyakori probléma, különösen az idősebbek esetében. Mit tehetünk, hogyan segíthetünk?
Az újszülött érkezése felboríthatja kutyánk lelkivilágát, ezért fontos, hogy már jóval a gyerek érkezése előtt felkészüljünk, és a kutyust is felkészítsük a várható változásokra.
A kutyaeledelek, kutyakiképzés, kutyajátékok, kutyás kirándulások, kutyaruhák és kutyapzsichológusok csak néhány dolog abból a sok említésre méltó dologból, amiért jobb napjainkban kutyának lenni.
Hogyan viseli majd a cicád a műtétet? Mi történik pontosan vele? Mikor jöhet haza? Mikor fog újra játszani? Lesznek-e fájdalmai? Mindent megtudhatsz, ha elolvasod a cikkünket.
Az ivartalanítás túlnyomórészben csak a kutya szexuális dominanciájával összefüggő viselkedésére van hatással. A "rakoncátlan" és "konok" jelzőket mi kutyatrénerek "neveletlen" vagy "nem megfelelően nevelt" szavakkal fejezzük ki. Ma divatos kifejezésként használják a neveletlen, nem megfelelő tartási körülmények között tartott, fizikai és pszichikai igényeiben kielégítetlen kutyákra a "hiperaktív" megbélyegzést. Sok esetben ez nem fedi a valóságot. Részletes tanácsokat csak a kutya adatainak és tartási körülményeinek ismeretében és viselkedésének tesztelése után lehet adni.
A tüzelés, illetve az annak hátterében álló hormonális változások okozhatnak viselkedésváltozást. Célszerűnek tartanám - az állatorvosukkal egyeztetve - megfigyelni, hogy a tüzelés alatt, illetve utána történik-e változás. Amennyiben ez kizárható, és jelenlétükben semmi viselkedésváltozást nem tapasztaltak, úgy feltehetően ún. szeparációs szorongásról van szó. Ennek kezelésére már számos megoldás kínálkozik, de a legfontosabb egy részletes, és alapos beszélgetés állatorvosukkal, hogy esetleg kiderülhessen, mi áll a szorongás hátterében. (példa: távollétükben valami kellemetlenség érte az állatot).
A tünetek alapján akár a macskák alsó húgyúti betegségéről (FLUTD) is lehet szó. Keressék fel az állatorvosukat.
Az elmondottak alapján kutyájának emlődaganata van. Azonnali állatorvosi vizsgálatot, és a daganat műtéti eltávolítását javaslom. A daganat rohamos növekedésével egyre nagyobb műtéti sebre, hosszabb műtétre kell számítani, így fontos, hogy időben kerüljön ellátásra a kutya. Az életkor miatt ne aggódjanak, amennyiben a műtét előtti vizsgálatok alapján a kutya egészséges, úgy az altatás megfelelő körülmények között biztonságos ebben az életkorban is!
A legtöbb szuka a vérzés kezdete utáni 10. és 15. nap között veszi fel a kanokat. Ez az időszak általában 3-4 napig tart. Az első fedeztetés ideális időpontja a harmadik, negyedik tüzelésre tehető, amikor a szuka már másfél-kétéves. Az Önök esetében célszerű lenne megvárni a harmadik tüzelést, de biológiai szempontból nincs akadálya a fedeztetésnek.