2161. Hogyan csutakoljuk le a lovat?
A lovaknak a kimerítő edzés után jól esik egy kis csutakolás. Nem mindegy azonban, hogy télen vagy nyáron szeretnéd lecsutakolni az állatot, mert más-más módszer alkalmazható az időjárás függvényében.
A lovaknak a kimerítő edzés után jól esik egy kis csutakolás. Nem mindegy azonban, hogy télen vagy nyáron szeretnéd lecsutakolni az állatot, mert más-más módszer alkalmazható az időjárás függvényében.
A kólika igen súlyos betegség, amely rendkívül nagy fájdalmakkal járhat. A ló életét is veszélyeztetheti, ezért ha arra gyanakszol, hogy lovad kólikás, ne késlekedj, sürgősen fordulj állatorvoshoz!
Sokan gondolják úgy, hogy a ló azért viselkedik furcsán, azért nem engedelmeskedik, mert egyszerűen nem elég fegyelmezett. Azonban fontos tudni, hogy viselkedésükkel a lovak mindig mondani próbálnak nekünk valamit.
A közmondás úgy tartja, hogy ajándék lónak ne nézd a fogát! Néha viszont nagyon hasznos lehet, ha belenézünk a ló szájába, ugyanis a fogak alapján elég pontosan meg lehet állapítani az életkorát.
A galandférgek komoly bélproblémákat okozhatnak a lovaknál. Sokkal veszélyesebbek, mint amilyennek gondolták őket. Nézzük meg, mit okozhatnak, és hogy hogyan kell szembeszállni ezekkel a ravasz parazitákkal!
Minél hamarabb vigye el állatorvoshoz!
Javasolnám, hogy készíttessenek röntgen-felvételt esetleges hólyag- vagy húgycsőkő lehetősége miatt. Üdvözlettel, Zsömböly Miklós
Amennyiben az ultrahang és esetleg egy citológiai mintavétel eredménye jóindulatú prosztata megnagyobbodást állapít meg, valóban segít az ivartalanítás (és esetleg mellette antibiotikumos kezelés, ha esetleg bakteriális eredetű gyulladás is szerepet játszik). Az altatás megfelelő vizsgálatok (vér, szív, tüdő RTG) után, megfelelő módszerekkel biztonságos lehet. Ha mégis aggódik, van gyógyszeres alternatív megoldás is, ami egy fél évig ható implantátum formájában gyakorlatilag az ivartalanításhoz hasonló hatást ér el, a prosztata tekintetében is, érdeklődjön róla állatorvosánál.
Mindenekelőtt jó lenne tudni, hogy mi okozza a hányást. Lehet, hogy egyszerűen csak a mohó evés. De az is lehet, hogy valamilyen rendellenesség van a háttérben. Ezt azonban csak további vizsgálatokkal lehet kideríteni. Nem szabad elfelejteni, hogy a hányás nem maga a betegség, hanem csak tünet. És többféle betegség tünete is lehet. Hogy betegségről van-e szó, és ha igen, milyenről, ennek kiderítése az állatorvos dolga.
A szállítás okozta stressztől felszínre törhetnek a szervezetben bujkáló fertőzések. A sárga széklet utalhat szalmonella feldúsulásra is. Meleg hely (akár infralámpával kiegészítve, aminek fénye elől ki is tud térni a madár, ha túl melege van) és pár csepp almaecet az ivóvízben segíthet, de ha napokig tartó híg széklet jelentkezik, akkor érdemesebb antibiotikumos kezelést kérni egy állatorvostól, nehogy kiszáradjon a madár.