2166. A lovak és a galandféreg - 2.rész
A galandférgek sokkal veszélyesebbek, mint amilyennek tartják őket. Derítsük ki, hogy hogyan kell szembeszállni ezekkel a ravasz parazitákkal!
A galandférgek sokkal veszélyesebbek, mint amilyennek tartják őket. Derítsük ki, hogy hogyan kell szembeszállni ezekkel a ravasz parazitákkal!
A macskák vizeletürítési problémáit okozhatja fertőzés, húgykő, a húgyhólyag gyulladása. Enyhébb esetben rendszeres kezeléssel műtét nélkül is elmúlik a probléma, de súlyosabb esetben csak a műtéti beavatkozás lehet a megoldás.
A sok pénzt igénylő macskával kapcsolatos gondokat el lehet kerülni, ha egy kicsi odafigyeléssel megkönnyíthetjük kedvenceink, macskáink életét. Itt van egy felsorolás olcsó és ötletes megoldásokról, melyeket a legdrágább gondok elkerülésére használhatunk.
Ha arra gyanakszol, hogy cicád megmérgezte magát, de semmi jele annak, hogy rosszul érezné magát, ne izgulj! Bradley Viner állatorvos elárulja mi ilyenkor a teendő.
Egy macska hat hónapos korától szaporodik, és évente háromszor lehet vemhes, alkalmanként 5-6 utódot szülhet. A hím egyedek ugyanígy, 6 hónapos kortól kezdve szaporodnak, és évente több száz nőstényt ejthet teherbe. Miért fontos az ivartalanítás?
Hogy melyik malacka mennyire harapdálós, malaca válogatja. Valaki egy komolyabbat is képes beleharapni a gazdájába, ha éppen rosszkor zavarja, ám ez elég ritka. A legtöbben csak játékból harapdálnak, lételemük, hogy mindent megkóstoljanak - beleértve a kezünket is. Ha még új a malacka, az idő múlásával az is lehetséges, hogy felhagy majd ezzel a szokással.
Mindenképpen azt javaslom, hogy ne telefonon beszélgessenek a kutyáról az orvossal (így nem lehet megítélni az állapotát), hanem mielőbb keressék fel őt a rendelőjében. Biztosan lesz javaslata arra, hogy mivel lehetne próbálkozni. Ha azonban valóban bélelzáródást okozna a papírzsepi, akkor a műtét elkerülhetetlen lesz.
A kölyökkorú szukákban gyakori az első tüzelés előtti hüvelyhurut, ami az első tüzelés után magától el szokott múlni. Ha már lezajlott az első tüzelés, akkor ez a tünet már mindenképpen más megítélés alá esik. Javaslom az állatorvos felkeresését!
Az egy lábon állás az egészséges madár természetes pihenő pozitúrája. Betegségre csak akkor lehet ebből következtetni, ha a korábbi viselkedéséhez képest jelentős a változás. Az ujjak duzzanata lehet keringéi rendellenesség, vagy köszvény következménye. Előbbi ritkán jelentkezik kanáriknál, utóbbihoz fehérjében gazdag, "A" vitaminban szegény táplálás társul. Vagyis, ha nem kapott a madár sok állati fehérjét (például főtt tojást), akkor nem valószínű a köszvény kialakulása, de a biztonság kedvéért javaslom hetente 2-3 alkalommal reszelt sárgarépa etetését. Ha mégis keringési rendellenességről lenne szó, azt leginkább elhízás okozhatta, ezért kerülendő a mézesrudak és más nagy energiatartalmú eleségek etetése. A vitaminos magkeverék eddigi tapasztalataim szerint "parasztvakítás" (hangsúlyozottan magánvélemény, ami azon alapul, hogy eddig csak olyan keverékkel találkoztam, ami "gagyi módon´" Jolovit-ba áztatott magokat tartalmazott, vagy nem volt benne vitaminkiegészítés a cimkézés ellenére) mivel, vagy azok a különböző vitaminok vannak felsorolva csomagoló anyagon, melyeket a magok eleve tartalmaznak, vagy ha esetleg csomagolás előtt bekeverték, beáztatták valamilyen vitaminos készítménybe, az csökkentheti az etethetőség időtartamát, penészedési folyamatokat gyorsíthat fel.
Tapasztaltam már álmukban hangadást, de nem rikoltozást. Az ilyen fajta sikításokat okozhatja fizikai fájdalom, düh esetleg félelem. Igaz erről feljegyzések nincsenek, de néha magam is úgy tapasztalom, hogy a sünik is álmodnak. Legalábbis én úgy értelmezem amikor álmukban hangokat adnak vagy futnak mint a kutyák. Előfordulhat, hogy ha tényleg jól van a süni és semmi jele fájdalomnak se, hogy esetleg rosszat álmodik. Mindenképpen utána nézek mélyebben és remélem találok valami magyarázatot.