2181. Ha túl hangos a macska
Minden macskának van hangja, az egyik csendesebb, a másik hangosabb. De mi a teendő akkor, ha a cica túlságosan sokat és hangosan nyivákol? Lehetséges okok és megoldásuk.
Minden macskának van hangja, az egyik csendesebb, a másik hangosabb. De mi a teendő akkor, ha a cica túlságosan sokat és hangosan nyivákol? Lehetséges okok és megoldásuk.
A kiscicák nagyon szeretnek játszani, de fontos, hogy ne kerüljön a mancsuk ügyébe akármi. Csak olyan dolgokat adj oda neki játék céljából, ami nem okozhat bajt, akár magad is elkészítheted négylábú barátod kedvenc játékait.
A macskáknál a vizeletspriccelés korántsem csak a terület megjelölésére szolgál, sok mást is jelezhetnek ezzel. A spriccelés kiváltó oka lehet akár a környezet megváltozása is.
Az állatok is megijednek, félnek, akárcsak az emberek. Ha meg akarsz nyugtatni egy ijedt kisállatot, óvatosan, lassan közelíts felé, mindig mérd fel a várható reakciót!
A macskák fatörzseket, kerítéseket, valamint bútorokat karmolásznak, hogy így jelöljék meg a területüket a legfeltűnőbb helyeken.
Kedves Kristóf! Optimális esetben a kismacskáknak jó, ha 10-12 hetes korukig is az anyjuk mellett maradnak, de általában 8-10 hetes korukban szoktak az új gazdihoz kerülni. Ennyi időre van szükségük ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek és szocializálódjanak.
Keltetni leginkább keltetőgépben lehet, bár a célnak megfelelhet egy állandó hőmérsékletű termosztát is. A legtöbb madártojás 37.8C fok körüli hőmérsékleten kel. De a keltetés ennél összetettebb munkafolyamat tojásforgatással páratartalom beállítással, stb. Mivel nem lehet tudni milyen madár tojásáról is van szó, így a "kicsi" tojásból talán veréb méretű madár tojására következtethetek, a kelési idő 12-14 nap körüli lehet. Már amennyiben megtermékenyített a tojás, nem kezdődött meg benne az embrió fejlődése és nem szakadt el a leeséskor az un. jégzsinór. A kikelt fióka nevelése sem túl egyszerű feladat, de nem lehetetlen például apró lisztkukaccal és némi probiotikumos ivóvízzel.
Nem igaz, hogy nem ivartalanítható. Ivartalanítható, sőt, ha szükséges (a húgycső teljes elzáródása vagy komoly vizelési nehézség miatt), egy összetett műtét (urethrostomia) részeként a teljes péniszt is el kell távolítani és a húgycsövet lerövidíteni (gyakorlatilag "lánycica" lesz belőle...).
A fotók alapján vannak tippjeim (azok között vannak az Ön által említettek is), de ehhez mindenképpen meg kell vizsgálni a cicát. A fő kérdés, hogy ezt a "fehéret" üríti vagy a végbélhez csatlakozik. Ha üríti, akkor lehet féreg, táplálék (emészthetetlen), idegentest-darab, ha nem, akkor az vizsgálattal (ami altatásban történik) általában megállapítható...
A cica életkorát alapul véve a legeslegeslegvalószínűbb az, hogy valamilyen fejlődési rendellenessége, hibája van az agyában, és ez okozza már ilyen fiatalon a tüneteket. Ezen túl semmi bíztatót nem lehet mondani. A szóba jöhető betegségek felsorolásának pedig semmi értelme nincsen, egy kb. 3-4 hetes kiscicánál ezek legtöbbjéhez ugyanis még nem volt elég idő, hogy kialakuljanak. Kezeltessék, amíg tudják, amíg látják értelmét, de sok jóra ne számítsanak. Ebből az állatkából valószínűleg nem lesz soha egészséges macska.