2181. Ha túl hangos a macska
Minden macskának van hangja, az egyik csendesebb, a másik hangosabb. De mi a teendő akkor, ha a cica túlságosan sokat és hangosan nyivákol? Lehetséges okok és megoldásuk.
Minden macskának van hangja, az egyik csendesebb, a másik hangosabb. De mi a teendő akkor, ha a cica túlságosan sokat és hangosan nyivákol? Lehetséges okok és megoldásuk.
A kiscicák nagyon szeretnek játszani, de fontos, hogy ne kerüljön a mancsuk ügyébe akármi. Csak olyan dolgokat adj oda neki játék céljából, ami nem okozhat bajt, akár magad is elkészítheted négylábú barátod kedvenc játékait.
A macskáknál a vizeletspriccelés korántsem csak a terület megjelölésére szolgál, sok mást is jelezhetnek ezzel. A spriccelés kiváltó oka lehet akár a környezet megváltozása is.
Az állatok is megijednek, félnek, akárcsak az emberek. Ha meg akarsz nyugtatni egy ijedt kisállatot, óvatosan, lassan közelíts felé, mindig mérd fel a várható reakciót!
A macskák fatörzseket, kerítéseket, valamint bútorokat karmolásznak, hogy így jelöljék meg a területüket a legfeltűnőbb helyeken.
Így látatlanban és vizsgálatok nélkül, csak tippeket tudok adni, azonban a legbiztosabb az lenne, ha felkeresné állatorvosát. Véleményem szerint az elváltozást gomba vagy szőrtüsző-atka okozza. Valószínű, hogy a kutya ellenálló képessége csökkent valami miatt (esetleg tüzelés) és ezért alakult ki. A kezeléshez mindenképp állatorvos szükséges.
A macska felnőtt korára kialakít magának egy rendet, és erről nagyon nehezen mond le. Minden körülötte lévő tárgyat leltárba vesz és számon is tart. Érdemes megfigyelni mit tesz a macska, amikor egy új bútordarab vagy tárgy kerül a lakásba. Mereven nézi, majd egy idő múlva odamegy hozzá megszaglászni, körbejárni. A megszokott rend felborulása néhány macskát erőteljes izgalmi állapotba sodorhat. Költözéskor is hasonló történhet a cicával. Fontos tehát, hogy a macskát jól zárható macskaszállító dobozban szállítsuk az új lakásba és addig ne engedjük onnan ki, amíg minden egyes dobozt, bútort be nem szállítottunk a lakásba, minden bejárati ajtót és ablakot be nem zártunk. Nem tudhatjuk, hogy nem akar-e első rémületében azonnal menekülni. Ez új helyen végzetes lehet, mert ha kiszabadul a lakásból, az ismeretlen külső térben eltéved és soha nem lesz képes visszatalálni. Az alvókákát, kosarát, ivó- és evőedényét olyan helyre tegyük, amely a legjobban hasonlít az előző lakásban megszokott körülményekhez. Az első napokban a macskát egy számára biztonságos helyiségben tartsuk, ha egyedül kell hagynunk egy időre. A lakás többi helyiségét csak oly időkben engedjük neki felderíteni, amikor magunk is vele lehetünk. Az alkalmazkodás időtartama a macskától függ. Vannak macskák, amelyek szó szerint néhány perc alatt beilleszkednek az új környezetbe, míg másoknak ehhez esetleg több hétre is szükségük van. Ha kertes házba költözünk, a macskát legalább egy-két hétig ne engedjük ki, és azt követően is csak felügyelet mellett menjen ki a szabadba még legalább egy hétig.
A kutya vemhességi ideje átlagosan 63-65 nap. Ha tisztában vagy a fedeztetés pontos dátumával, könnyen kiszámolhatod a kutya ellésének várható időpontját. Ha nem tudod a pároztatás pontos időpontját, az ellés előtti napokban már tudsz egyes tünetekből következtetni. Az utolsó 10-12 napban, ha a szuka kutya fekszik, előfordulhat, hogy látszik a magzatok mozgása. Ilyenkor a hasfal szinte hullámzik. Ha a szuka testhőmérsékletét is figyelemmel kíséred, szintén megállapíthatod az ellés időpontját. Az ellést megelőzően a kutya testhőmérséklete lecsökken és közvetlenül az ellés előtt 1 nappal még 1 fokkal csökken, ami 37 fok körüli hőmérsékletet jelent a végbélben mérve. A kutya normál testhőmérséklete 38-39 fok közé tehető.
Feltétlen állatorvosi vizsgálatot igényelne a kutyus. Koránál fogva lehet gerinc és/vagy ízületi probléma. Szükség lenne legalább egy röntgenvizsgálatra is. Terápiaként fájdalomcsillapítókat és ízületregeneráló táplálékkiegészítőket javasolnék. A kölyökkutya jót tesz neki. :-)
Sajnos ilyen esetekben távdiagnózist felállítani nem lehet. Egy ilyen csomó bármi lehet, azt látatlanban nem lehet véleményezni. Vagy bízik a kezelőorvos véleményében, vagy ha nem, akkor keresnie kell egy (vagy több) másik állatorvost is, akik majd szintén mond(anak) erre valamit. Ha mindenki ugyanazt mondja, akkor abban lehet valami. Ha pedig eltérnek a vélemények, akkor azt kell eldöntenie, hogy kinek hisz jobban? Ha valóban operálni kellene, egy ilyen fiatal kutyában egy ilyen műtét általában valóban nem okoz gondot.