2181. Ha túl hangos a macska
Minden macskának van hangja, az egyik csendesebb, a másik hangosabb. De mi a teendő akkor, ha a cica túlságosan sokat és hangosan nyivákol? Lehetséges okok és megoldásuk.
Minden macskának van hangja, az egyik csendesebb, a másik hangosabb. De mi a teendő akkor, ha a cica túlságosan sokat és hangosan nyivákol? Lehetséges okok és megoldásuk.
A kiscicák nagyon szeretnek játszani, de fontos, hogy ne kerüljön a mancsuk ügyébe akármi. Csak olyan dolgokat adj oda neki játék céljából, ami nem okozhat bajt, akár magad is elkészítheted négylábú barátod kedvenc játékait.
A macskáknál a vizeletspriccelés korántsem csak a terület megjelölésére szolgál, sok mást is jelezhetnek ezzel. A spriccelés kiváltó oka lehet akár a környezet megváltozása is.
Az állatok is megijednek, félnek, akárcsak az emberek. Ha meg akarsz nyugtatni egy ijedt kisállatot, óvatosan, lassan közelíts felé, mindig mérd fel a várható reakciót!
A macskák fatörzseket, kerítéseket, valamint bútorokat karmolásznak, hogy így jelöljék meg a területüket a legfeltűnőbb helyeken.
A jelenséget erősen befolyásolja, hogy milyen idős a szuka, hányadik tüzelése volt, mennyire ´rutinos´ a kan, találkoztak-e korábban, mennyire szocializált a szuka ??? • A következő tüzelésig vigye gyakran a szukát mindenféle nemű, fajtájú, korú idegen kutyák közé, biztosítsa számukra a kötetlen (póráz nélküli !!!) ismerkedési, játszási lehetőséget. • Csak minimum 18 hónapos kor utáni tüzelésnél érdemes pároztatni kutyát. • A párzási hajlandóság, bizonyos fokig elősegíthető lehet Bach-virág terápiával, homeopatikus szerrel vagy gyógynövény terápiával. • Ha a következő tüzelésnél sem jár eredménnyel akkor egy hormon vizsgálat deríthet fényt az okokra. Egyébként a jelenlegi túlszaporodásnál minden "nem párzó" szuka kutya aranyat ér! Mert jelenleg 2-3- szor annyi kutya él Magyarországon, mint amennyit a fajnak megfelelő tartási körülmények között tartanak, és az állatmenhelyek kapacitása már régen kimerült.
A fektetett odú nem éppen "előírásnak megfelelő", mivel a természetes élőhelyen is olyan odvakat választanak a hullámosok, amelyek elég mélyek, hogy a fiókák ki ne essenek, de a belső méret sokszor a 10cm-s átmérőt sem éri el. Vagyis az optimálisnak tartott hullámos odú 15 x 15cm alapterületű, 25cm magas, a 3,5-4cm-es röpnyílás a magasság felső harmadára kerüljön, bélelőanyagnak legjobb a fűrészpor, vagy ennek forgáccsal való keveréke. De mivel a hullámos papagáj nem túl válogatós az odút illetően, így akár a leírtnál kisebb,vagy nagyobb, netán fekvő helyzetű odút is elfogadnak, amelyet nem kell bemutatni számukra, anélkül is felismerik. A költés könnyebb ellenőrzése céljából, legjobb, ha az odút a ketrecen kívül, annak oldalára rögzítik(sok kalitkán erre a célra kiképzett ajtó is található).
Sok mindennel lehet gond, elsősorban az ízületeivel, a gerincével (gyakori a meszesedés), vagy ezekkel együttesen is. Ma már igen jó és hatékony (de sajnos nem olcsó) gyógyszerek vannak ennek a problémának a kezelésére, a fájdalomérzet csökkentésére. Fel kellene keresni a kutyával egy állatorvost és ő majd javasol megfelelő gyógyszert, ha megvizsgálta.
A kutyák meglehetősen könnyen hánynak. Lehet, hogy nincs semmi kóros a háttérben, a heti 2-3 alkalommal, és azonos időpontban történő hányás azonban gyanút kelt arra, hogy talán mégis van valami rendellenesség a tünetek mögött. Ez lehet takarmányozási, de szervi probléma is. Ezért érdemes lenne felkeresniük a kezelő állatorvost.
Kedves Állatbarát! A kiscicát többször kell etetni, ezért a legnagyobb mennyiséget az Ön lefekvése előtt kapja meg. Ez a viselkedés a macskáknál teljesen normális, de idővel hozzá fog szokni embertársa életritmusához, csak türelemre van szükség. Üdvözlettel: dr. Varga József