2181. Ha túl hangos a macska
Minden macskának van hangja, az egyik csendesebb, a másik hangosabb. De mi a teendő akkor, ha a cica túlságosan sokat és hangosan nyivákol? Lehetséges okok és megoldásuk.
Minden macskának van hangja, az egyik csendesebb, a másik hangosabb. De mi a teendő akkor, ha a cica túlságosan sokat és hangosan nyivákol? Lehetséges okok és megoldásuk.
A kiscicák nagyon szeretnek játszani, de fontos, hogy ne kerüljön a mancsuk ügyébe akármi. Csak olyan dolgokat adj oda neki játék céljából, ami nem okozhat bajt, akár magad is elkészítheted négylábú barátod kedvenc játékait.
A macskáknál a vizeletspriccelés korántsem csak a terület megjelölésére szolgál, sok mást is jelezhetnek ezzel. A spriccelés kiváltó oka lehet akár a környezet megváltozása is.
Az állatok is megijednek, félnek, akárcsak az emberek. Ha meg akarsz nyugtatni egy ijedt kisállatot, óvatosan, lassan közelíts felé, mindig mérd fel a várható reakciót!
A macskák fatörzseket, kerítéseket, valamint bútorokat karmolásznak, hogy így jelöljék meg a területüket a legfeltűnőbb helyeken.
Kedves Gabriella! Fontos lenne tudni, hogy mikor tüzelt. Amennyiben kb. 2 hónapja, és az emlők is egy kicsit (vagy nagyon) megduzzadtak, esetleg tej is fejhető belőle, akkor szinte biztos, hogy álvemhesség, de ezek hiánya esetén is valószinűsítehető. Szerencsés esetben 2-6 hét alatt elmúlik, de fontos, hogy a játékait, rongyait, amiket magával cipel, mert a kölykének tekinti, el kell venni. Ha az emlők beduzzadnak, esetleg fájdalmassá válnak, mindenképpen állatorvoshoz kell fordulni. A megelőzésnek két útja van. Az egyik a szülés, de a szülést követő tüzeléskor feltehetően ismét jelentkezni fog. Amennyiben nem tenyésztés a cél, akkor érdemes ivartalanítani. Ha ezt semmi képpen nem akarja (de célszerű!), akkor dajkaanyának kellene használni: keresni kell árva, nemrég született kiskutyákat, akiket szoptathatna - de nem biztos, hogy elfogadja őket. Az északi, szánhúzó kutyáknál ez a módszer használatos. A konkrét teendők csak vizsgálatot követően mondhatók meg, tehát keresse fel állatorvosát. dr. Keleti Zoltán (Állategészségház, Vértesszőlős)
Kedves Veronika! Az egzóták számára gyártott kézzelnevelő tápok hazai választéka viszonylag szűkös, de például Orlux márkanév alatt talál ilyen tápot is. De, mostanra már valóban nem aktuális a nevelőeleség beszerzése, hiszen a zebrapinty fióka 3 hetesen már kirepül a fészekből, vagyis az augusztus közepén kelt madárkának már magokat kellene csipegetni. Ha nehezen megy az átszokás, úgy hántolt, illetve vízben puhított magvakat kellene felkínálni. Nálunk a pintyektől a kakadukig szinte minden madárka szereti a fürtöskölest. A fiókák mageleségre szoktatásában sokszor segített.
Vigye el sürgősen állatorvoshoz, nem csak fertőzés okozhat pl ilyen tüneteket, hanem pl szívbetegség, stb. Üdv
Kedves Kérdező! Amint írja, a kis kutya még csak két hónapos. ebben a korban a szobatisztaság még nem elvárható, pláne napi 3 séta esetén. Kb. 6 hónapos korig nem alakul ki a hibátlan szobatisztaság, és utána is lehetnek még balesetek. Egy ilyen kicsi kutyát akár óránként ki kell vinni, és minden alkalommal nagyon megdicsérni, ha kinn végzi a dolgát. A szobába pisilést lehetőség szerint félbe kell szakítani (büntetni utólag teljesen értelmetlen, és kiabálni is) és rögtön kivinni akkor is. Mondjuk a 2-5 perc azért kissé gyakori, esetleg érdemes állatorvosi vizsgálatra vinni, előfordulhat, hogy valamilyen egészségügyi oka van az ilyen gyakori pisilésnek. A másik kutya azért tépi meg, mert megteheti, (ennek semmi köze a féltékenységhez) ezzel is demonstrálva, hogy a családban (falkában) előbbrevalónak tartja magát. A falka irányítása azonban az Ön feladata, de a pincsi viselkedéséből (morog, harap, vicsorog Önre is, vagyis a gazdájára) az derül ki, hogy Ön és az idősebbik kutya viszonya nem megfelelő. Elsődleges feladat tehát az idősebbik kutyával történő viszonyrendezés, ehhez szakértői segítséget ajánlok, de ha erre nincs mód mindenképp javaslom Jan Fennell: Tanuljunk meg kutyául c. könyvét. Amennyiben a pincsi feltétel nélkül elfogadná az ön vezetői pozícióját, minden bizonnyal megszűnnének a kicsivel való konfliktusai. Addig is javaslom a külön etetést, két etetés között amúgy sem jó ha marad étel a tányérjukban.
Javaslom, hogy minél hamarabb forduljon szakemberhez, lehetőleg olyan kollégát keressen, aki a bőrgyógyászatban jártas. Bőrgyulladás rendkívül sok okból alakul ki, kivizsgálását körültekintően kell végezni. Üdvözlettel, dr. Puskás Gábor.