2226. Hogyan rendezzük be a szakállas agáma (Pogona barbata) terráriumát?
A szakállas agámák csodálatos háziállatok, kezelhetőek és könnyű rájuk vigyázni. A megfelelő élettér berendezése biztonságban és egészségben tartja a kis agámát.
A szakállas agámák csodálatos háziállatok, kezelhetőek és könnyű rájuk vigyázni. A megfelelő élettér berendezése biztonságban és egészségben tartja a kis agámát.
Becslések szerint az állatklinikára látogatott teknősök mintegy 10%-ának húgyköve van. Ezeket általában rutin vizsgálatok során illetve fizikai vizsgálatok során derülnek ki, mikor az állatokat más problémák miatt hozták el és a gazdájuk nem is tudott róla, hogy a teknősnek köve volt.
A hüllők és a kétéltűek érdekes állatok, sokan szeretik tanulmányozni viselkedésüket. De vajon ajánlott-e együtt tartani őket, vagy jobb, ha külön-külön kísérjük figyelemmel mindennapjaikat?
A LaPerm macskában szelíd, gyengéd társra találsz. Hálás a simogatásért, szereti gazdája közelségét. Kíváncsi természetű, szeret játszani, remekül alkalmazkodik környezetéhez. Rövid-és hosszúszőrű változata is létezik.
A macskád rágja a karmát, vagy úgy tűnik, mintha gúnyosan vigyorogna rád? Nem kell rögtön aggódni, a furcsa viselkedésnek számos oka lehet. Mielőtt bepánikolnál, olvass tovább!
Papgáj szelídítése: A nimfapapagáj természeténél fogva társaságkedvelő. Fajtársaitól elzárva, mi fogjuk azokat pótolni, és hozzánk fog kötődni. A szelídíthetőségben természetesen van egyedi különbség. Az egyiknek a kapcsolatteremtés kezdetén elég, ha bedugjuk az ujjunkat a kalitkába, a mellkas elé, máris ráül. A másikkal hosszabb ideig jutunk el idáig. A lényeg az, hogy türelmesek legyünk és ne várjunk ettől a kis madártól többet, mint amire képes. Türelmünk következetességgel párosuljon. Ha a madár már magától az ujjunkra ül, kezdhetjük a beszédre való tanítását. A sikeres beszédretanításnak csak az egyik feltétele, hogy tehetséges legyen a tanítvány. Legalább ennyire fontos, hogy a türelem és kitartás belőlünk se hiányozzon. Nemegyszer hallottam már a "pedig és megtettem mindent, mégsem tanult meg a Pityu beszélni, biztos becsapott a tenyésztő" szöveget. Rákérdezés után kiderült, hogy az a "minden" elég kevés volt. Bömbölő TV, a család ezernyi zsivaja mellett bajos egy madarat tanítani. Pláne úgy, hogy a madár bent ül a kalitkában, előtte a gazdi, aki sorban gügyögi a mondatait. Már amikor el nem felejti, mert akár napok is kimaradhatnak.
A hozzávetőleg 40 éves kalit lehetne nagyobb is, de ha már ekkora, legalább az ülőrudakat helyezze úgy el, hogy azokon helyet foglalva a nimfa faroktollai ne érjék el a rácsot, ne töredezzenek. Két ülőrúd elegendő, lehetőleg természetes faágból legyenek, különböző vastagságuk 1,5-2,5 cm átmérőjő közt változzon. Az elesége ne a képen látható hullámos papagájoknak készült magkeverék legyen, hanem un. törpepapagáj keverék, amelyik már napraforgót is tartalmaz. Az etetőt cserélje ki patkóetetőre, vagy fémtálra, mert az "önetetőben" felakadnak a nagyobb magok, amit, ha nem vesznek észre időben a madár akár éhen is halhat. A kalit aljára folyamihomokot, zoolitet, vagy más vegyszert nem tartalmazó kőőrlemény szórjon pár mm. vastagságban. A képen lévő madár tojó ivarú, így kellő foglalkozással megszelídíthető, de emberi szavak utánzását ne várja tőle.
Szia Nem doki vagyok, hanem kutyakozmetikus, azért válaszolok neked! ;) Képről nem tűnik hosszúnak a kutyusaid tappancsszőre. De ha tényleg nagyon hosszúnak érzed, akkor nyugodtan kinyírhatod, mert akkor kevésbé fog becsomósodni és kevésbé fog a hó vagy a sár beleragadni! Üdvözlettel: Adri
Üdvözlöm, -Röviden> nem kell... -Miért? -A kérdés gyakorta felmerül. Az UV lámpák hatása többrétű, mivel utánozzák a természetes fényt ezért nappali állatok esetén (pl agámák, anoliszok, kamélenok) az aktivításukra, színezetükre, szaporodásukra hatással lehet. Második ok amiért hüllőknél UV lámpát szoktak használni, az a D vitamin anyagcserében játszott szerepe. A leopárd gekkók ugyan éjjeli állatok, előfordul, hogy napoznak. Tehát d vitamin igényüket a természetben a napozás révén valamint a takarmányuk d vitamin tartalmán keresztül elégítik ki. Ne feledkezzünk meg azonban arról, hogy fogságban tartott állatok esetében a rovarokból álló takarmányra minden alkalommal bőséges vitamin és ásványi anyag kiegészítőt (port) szükséges használnunk... Tehát hiába alkalmazunk UV lámpát, a vitamin porozás alól nem kapunk felmentést... Így hát, ha spórolni szeretne akkor valóban szerintem az UV lámpa az amit ki lehet hagyni. Mindenképpen gondoskodjon azonban egy melegebb részről a terráriumban... Üdv-Éva
Igen, előfordulhat, hogy vemhesült. Íme pár jel, amiről felismerheted, ha vemhesült a macskád: A macskáknál a vemhességi idő 60-67 napot vesz igénybe. Átlagosan 63 napot szeretek számítani, mert könnyebb egyenlővé tenni az emberi terhességgel (kilenc hét vagyis kilenc hónap). A tüzelési ciklusok megszűnése Ez lesz az első jel, melyet minden bizonnyal észreveszel. Ha a cicád minden tizedik naptól egy pár napig tüzelt és most váratlanul megszűnik a tüzelés, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy vemhes. A mellbimbói megduzzadnak és rózsaszínűbbé válnak A tenyésztők ezt "rózsaszínűvé válásnak" nevezik és ez az első látható fizikai jel. Megnövekedett étvágy A vemhes macskának több élelemre lesz szüksége. Végsősoron több macskakölyök helyett eszik. Hányás is lehetséges. Csakúgy, mint a terhes nők esetében, a vemhes macskáknál is felléphet a "reggeli rosszullét". Ez önmagában nem ad okot az aggodalomra, viszont ha folytatódik vagy gyakori, akkor szükség lesz az állatorvoshoz fordulni. A hasüreg megnagyobbodása Körülbelül a terhesség ötödik hetében a cica hasürege kezd szemmel láthatóan megnagyobbodni és a megnagyobbodás folytatódik egészen az ellés időpontjáig. Jellemváltozások a vemhes macskánál Túlzott ragaszkodás Az átlagosnál ragaszkodóbb a cicád és ugyanakkor több törődést igényel. Mindenképp add meg neki amire szüksége van! A vemhes cica több törődést igényel A tökéletes "szülőszoba" Ez nem egy korai jele a vemhességnek, de ahogy közeledik a szülés ideje, a vemhes macskádat megfigyelheted amint éppen egy eldugott, csendes helyet keresgél, ahol a szülés lezajlodhat. A vemhesség klinikai diagnózisa Ha a cicádnak rendszeres állatorvosi gondozásban volt része és a vemhességre utaló jelek szembetűnőek, akkor nem szükség állatorvoshoz fordulni a "hivatalos" diagnózis felállításának érdekében, csak ha attól tartasz, hogy valami nincs rendben. A cica hasüregének a megtapintása A vemhesség 17-20-ik napján az állatorvos már érezheti a magzatokat a cica hasüregének a megtapintásával. A cica hasüregének ultrahangos vizsgálata Az ultrahangos vizsgálat segítségével már a vemhesség második hetében meglehet nézni a magzatokat, a szívverést pedig kb. a harmadik hét után lehet hallani. Ha a cicádról kiderül, hogy vemhes, akkor ez komoly döntések meghozatalát eredményezi!