2251. A kutyák négyszer jobban látnak sötétben
Köztudott, hogy a kutyák sokkal jobban látnak a sötétben, mint az emberek, de sokan nem értik az okát. A kutyák szemének anatómiája sok kérdésre magyarázatot ad. Lássuk, mik ezek a sajátosságok!
Köztudott, hogy a kutyák sokkal jobban látnak a sötétben, mint az emberek, de sokan nem értik az okát. A kutyák szemének anatómiája sok kérdésre magyarázatot ad. Lássuk, mik ezek a sajátosságok!
Az ivartalanítás egyesek szemében bűn, mások szerint hasznos. Ahhoz, hogy válaszolhassunk arra, ivartalaníttassuk-e a szukát, kissé többet kell tudnunk erről, és figyelembe kell vennünk a műtéttel kapcsolatos érveket és ellenérveket is.
Miért népszerűek a kicsi kutyák házikedvencként? Miért előnyös egy kisnövésű kutyát választani? Mennyibe kerül egy öleb etetése és gondozása?
A szőrtelen kutyafajták első látásra bizarrnak tűnhetnek, de nagyon sok előnnyel rendelkeznek. Nem okoznak allergiát, nem kell szőrük ápolására időt fordítani, nem vedlenek és nem árasztanak kutyaszagot. És persze éppoly ragaszkodóak és kedvesek, mint szőrős társaik.
Ha észrevetted, hogy kutyád görnyedten jár, csahol, amikor felemeled (ölbe veszed), és láthatóan fájlalja a hátát, bizony előfordulhat, hogy porckorongsérve van. A tacskók és más, hasonló felépítésű kutyák sajnos gyakran szenvednek hát-, illetve gerincproblémáktól. Ismerd meg a porckorongsérv tüneteit, kezelését!
Szerintem aggodalomra semmi ok, hisz a teknőc jól van, élénk, eszik, stb. Ahogy írta, az elhelyezése és táplálása is tökéletesnek tűnik. Valószínűleg saját szervezete "parancsára" valamiféle hiányt pótol így (például vitaminhiányt, ha mindig fagyasztott halat eszik?).
Az ivarérés van, amikor csak 1-1 1/2 éves korban következik be. A szezon januártól szeptemberig tart, és még van ideje szerintem. Egyébként van lehetőség a gyógyszeres ivarzásindukcióra is.
A leírtak alapján tályognak tűnik a duzzanat (esetleg daganat vagy más). Ezért van, hogy időnként kifakad, lelappad, majd újra feltelik. Azt javasolnám, hogy mutassák meg állatorvosnak és ha tényleg tályogról van szó, akkor annak megnyitásával és öblögetésével, valamint gyógyszeres kezeléssel lehetne segíteni a hörin.
Érdemes lenne olyan helyre tenni őket, ahol természetes fényt is kapnak (ez jobb lenne, mint a neon), hisz ők nem vakondokok. Az egészségük szempontjából sem lényegtelen a dolog (például D-vitamin!) és a "jólétüket" is pozitívan befolyásolná egy kis napfény időnként.
Madaraknál szinte minden betegség az Ön által leírtakhoz hasonló tünetekkel jár. A gubbasztás, a borzolt tollazat, a kedvetlenség és viselkedésének megváltozása mind valamiféle betegségre utalhat. Azt, hogy pontosan miféle betegségre, azt csak egy állatorvosi vizsgálattal lehetne esetleg eldönteni. Az mindenesetre jó jel, hogy eszik és iszik, de ettől fügetlenül javasolnék egy látogatást egy állatorvosi rendelőben.