2326. Melanóma lovaknál
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Érdemes tudatában lenni annak, hogy melyek a lovaktól elkapható betegségek, a tájékozottság ugyanis a megelőzés irányában tett első lépés.
A tejmirigy (emlő, tőgy) gyulladása (mastitis) valamennyi állatfaj nőivarú egyedében előfordulhat, függetlenül attól, hogy az állatot gazdasági céllal, tejtermelésre hasznosítják-e, vagy „csak” a fajfenntartást, az utódok felnevelését szolgálja az anya tejmirigyeinek váladéka, az anyatej.
A lovak gyomra érzékeny, így a nem megfelelőképpen tárolt takarmány bélgörcshöz, élősködő fertőzéshez és más problémákhoz vezethet.
A királysiklók és tejkígyók népszerű házikedvence részben színezetük miatt, részben azért mert viszonylag könnyű gondjukat viselni.
Ebben a korban váltják a fogaikat a macskák. Azaz, minden bizonnyal arról van szó, hogy kipotyognak a tejfogai, és hamarosan kinőnek a maradó (végleges) fogak. A fogváltás az állatok esetében is okozhat kedvetlenséget, bágyadtságot, rágási problémákat, "nyűgösséget", mint az ember gyerekénél. Esetenként hőemelkedés, láz is jelentkezhet. Ha kétségei vannak, keresse fel a kezelő állatorvost.
Ennek leggyakoribb oka a külső hallójárat-gyulladás, ami többnyire a macskák fülében élő atka okoz. Fülrühösségnek is nevezik. Feltétlen vigye állatorvoshoz a cicát (akár máshoz, mint eddig), mert a hallójárat szakszerű kitisztítása nem egyszerű feladat. A megfelelő fülcseppet is ő tudja felírni.
A falhoz közelítéskor néhányszor meg kell ijeszteni (hang effektussal vagy vízspricceléssel) Kaparófára szoktatni, közös jétékkal, motivációval. A macskamenta jó segítség lehet!
A kutya hangjának és az ugatásának a megváltozása elsősorban a torok-garat-gége tájék elváltozásai, idült gyulladása, esetleg más jellegű problémái miatt alakulhat ki. Mindenképpen nagyon alaposan meg kellene a kutyájukat vizsgáltatni ezen a területen.
Minden valószínűség szerint egy kifekélyesedett daganatról van szó. Állatorvosi segítség nélkül nem tudok megoldást.A fekély rendszeres fertőtlenítése nem fog segíteni,és a kutya még szenved is. Kell, hogy áldozzanak anyagilag egy öreg családtagra. Ha a családtól, barátoktól nem kap segítséget,próbáljon körülnézni a különböző állatvédő egyesületek, alapítványok között. Bár azok a gazdátlan állatok gyógykezelésére kapják az adományokat.