2326. Melanóma lovaknál
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Érdemes tudatában lenni annak, hogy melyek a lovaktól elkapható betegségek, a tájékozottság ugyanis a megelőzés irányában tett első lépés.
A tejmirigy (emlő, tőgy) gyulladása (mastitis) valamennyi állatfaj nőivarú egyedében előfordulhat, függetlenül attól, hogy az állatot gazdasági céllal, tejtermelésre hasznosítják-e, vagy „csak” a fajfenntartást, az utódok felnevelését szolgálja az anya tejmirigyeinek váladéka, az anyatej.
A lovak gyomra érzékeny, így a nem megfelelőképpen tárolt takarmány bélgörcshöz, élősködő fertőzéshez és más problémákhoz vezethet.
A királysiklók és tejkígyók népszerű házikedvence részben színezetük miatt, részben azért mert viszonylag könnyű gondjukat viselni.
Fontos volna tudni, hogy állatorvos felügyelete alatt kúrálta ki a kutyát, vagy saját "receptje" szerint. A tünetek hátterében állhat betegség, de ugyanúgy lehetnek az öregedés jelei is egy ilyen korú kutyánál. Hogy mindketten megnyugodjunk, vigye el egy állatorvos kollégához, aki egy alapos vizsgálat után többet tud mondani.
Legvalószínűbb az élősködő fertőzés, ami a téli istállózás alatt felszaporodik. De lehet vírus, vagy baktériumfertőzés is az okozó. Utóbbi esetek általában megemelkedett mennyiségű vízfogyasztással is párosulnak. Elsőként egy féregtelenítést javallok, majd, ha nem látható javulás pár napon belül, úgy mindenképp ajánlott kihívni az állatorvost.
Az ilyen típusú baromfiknál a gyors csontnövekedés miatt jellemzően előjöhet a kalciumhiány. A leírt eleségek, kiegészítők etetése ellenére is úgy vélem, erről lehet szó. Javaslom állatorvos felkeresését, aki eldönti, kalciuminjekcióval, vagy antibiotikummal kezelendő a probléma.
A térdszalag műtét manapság már probléma mentes szokott lenni (csontsebészek számára rutin műtét). A kockázatok idős állatok esetében inkább az altatással kapcsolatosak. A kockázati tényezők kiszűrését szolgálja pl. a műtétet megelőző vérvizsgálat ill. klinikai vizsgálat. Kedvező eredményű vizsgálatok esetén nincs miért aggódniuk.
Fel kell állítani egy új rendszert, a kutya a figyelmet ne akkor kapja meg, amikor felugrál, hanem akkor, amikor számunkra kívánatos viselkedést produkál, például mind a négy lába a földön van. A teljes választ a cikkben találja!