2326. Melanóma lovaknál
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Érdemes tudatában lenni annak, hogy melyek a lovaktól elkapható betegségek, a tájékozottság ugyanis a megelőzés irányában tett első lépés.
A tejmirigy (emlő, tőgy) gyulladása (mastitis) valamennyi állatfaj nőivarú egyedében előfordulhat, függetlenül attól, hogy az állatot gazdasági céllal, tejtermelésre hasznosítják-e, vagy „csak” a fajfenntartást, az utódok felnevelését szolgálja az anya tejmirigyeinek váladéka, az anyatej.
A lovak gyomra érzékeny, így a nem megfelelőképpen tárolt takarmány bélgörcshöz, élősködő fertőzéshez és más problémákhoz vezethet.
A királysiklók és tejkígyók népszerű házikedvence részben színezetük miatt, részben azért mert viszonylag könnyű gondjukat viselni.
Kb. 4-5 napig figyelje meg a cicát. Egyrészt a székletét (alomtálcát), hogy eltávozott-e a műanyagvég, másrészt pedig a Kedvencét. Ha bágyadt, gubbaszt, hány, nem eszik stb., vagy pedig 4-5 napon belül nem találja a megevett fémet, akkor feltétlen keressen fel egy állatorvost! A szerencse a szerencsétlenségben, hogy a műanyagdarabbal egy fémet is nyelt, így röntgennel könnyűszerrel megállapítható, hogy az idegentest még a belekben van, vagy sem...
Egy szó, mint száz: Itt lenne az ideje az állat ivartalanításának! A vázolt problémák egycsapásra meg fognak szűnni.
Elviekben igen. Megfelelően nagy kalit szükséges, mivel nagy a köztük lévő méretkülönbség. Mivel sok múlik az egyedek habitusán is, így előfordulhat torzsalkodás. Ez esetben szükséges lehet a különhelyezésük.
Mindenképpen vigye állatorvoshoz, ugyanis lehetséges, hogy gerincvelő eredetű a baj.
Minden hüllőre jellemző tulajdonság a vedlés. Ékszerteknősök életük során számtalanszor vedlik le bőrüket. Normális esetben levedlett bőr vékony, átlátszó hártyaszerű képlet. Élőben ez sokszor fehéres, vékony bőrfoszlányként látható, ami a teknős testéről lóg, amíg végleg le nem válilk. Vedlés során nem csak a bőr külső rétegét cserélik le a teknősök hanem a páncél szarulemezeinek elhalt részei is váltódnak. Ezek egészséges esetben szintén könnyen leválnak az alatta lévő területről, átlátszóak, nem véresek, az adott szarupajzsnak méretéhez és alakjához igazodnak. Egészséges teknős egyedül is problémamentesen levedlik. Segítségre abban az esetben van szükség, ha a szarulemezek nem hajlandók maguktól leválni, esetleg több réteg is felhalmozódik (ennek egy gyakori oka a szabálytalan páncélalakulás). Problémás esetben azonban érdemes hozzáértő személytől segítséget kérni.