2326. Melanóma lovaknál
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Habár a melanóma (festéksejtes bőrdaganat) a leggyakrabban szürke és aranyderes lovaknál fordul elő, más színezetű lovaknál is megjelenhet, de csak ritkán súlyos kimenetelű.
Érdemes tudatában lenni annak, hogy melyek a lovaktól elkapható betegségek, a tájékozottság ugyanis a megelőzés irányában tett első lépés.
A tejmirigy (emlő, tőgy) gyulladása (mastitis) valamennyi állatfaj nőivarú egyedében előfordulhat, függetlenül attól, hogy az állatot gazdasági céllal, tejtermelésre hasznosítják-e, vagy „csak” a fajfenntartást, az utódok felnevelését szolgálja az anya tejmirigyeinek váladéka, az anyatej.
A lovak gyomra érzékeny, így a nem megfelelőképpen tárolt takarmány bélgörcshöz, élősködő fertőzéshez és más problémákhoz vezethet.
A királysiklók és tejkígyók népszerű házikedvence részben színezetük miatt, részben azért mert viszonylag könnyű gondjukat viselni.
A leírt eleségekből akár naponta is etethet. Lágyeleségből, kávéskanálnyit, zöldeleségből pár fűszál, vagy egy-két pitypang levélnyi mennyiséget, csíráztatott gabonából teáskanálnyit. Amikor már elég erős a hullámos fióka (kb. 2 hónapos), akkor elég hetente 1-2 alkalommal lágyeleséggel etetni.
Javaslom forduljon személyesen állatorvoshoz, lehet rüh, fertőzés, allergia, stb.
Gyakran előforduló probléma különféle gyíkok és leopárd gekkók esetében is, hogy a vedlés nem tökéletes és egyes testrészekről nem válik le a régi bőr. Ezek leggyakoribb helye a lábvégek / lábujjak illetve a farok vége. Ilyen esetben minél hamarabb érdemes a régi bőrt, megfelelő puhítás után, eltávolítani. Ennek hiányában a több rétegben visszamaradó bőr rászárad az alatta lévő területre és annak az elhalását is okozhatja. A rászáradt bőr felpuhítására gyakori permetezés, vízben áztatás megfelelő, majd ezt követően finom csipesszel kell eltávolítani a régi bőrdarabot. Figyelemmel kell lenni azonban arra, hogy az erősen rászáradt bőr nehezen jön le és erőszakos próbálgatással könnyen megsérülhetnek az alatta lévő szövetek.
Rakhat tojásokat a nőstény teknős akkor is, ha egyedül van. Normális esetben a teknősök könnyen le tudják rakni a tojásokat, több napon át tartó étvágytalanság nem jellemző. Ha nem sikerül lerakni teknősének a tojásokat, állatorvoshoz kell vinni! A békák nem zavarják.
Nagyon kicsi ez az akvárium méret. Nem írta, hogy pontosan mekkorák a teknősök, ezért nem tudom megmondani, meddig jó ez a méret, de legfeljebb néhány hónapig. Egy pár kifejlett ékszerteknősnek minimum 120x60 cm alapterületű, 60 cm magas akvárium szükséges.