2406. Papillon - a társasági "pillangó"
Ahogyan a pillangó egyik virágról a másikra száll pollent gyűjtögetve és szórva, a szeretetreméltó és kecses, papillon is mindenkinek a társaságát élvezve varázst ad az estélynek.
Ahogyan a pillangó egyik virágról a másikra száll pollent gyűjtögetve és szórva, a szeretetreméltó és kecses, papillon is mindenkinek a társaságát élvezve varázst ad az estélynek.
Ahogy azt a neve is mutatja, a fajta Németországból származik. A népszerű sorozatsztár, drogkereső- és vakvezető kutya nagyon jó házőrző és házikedvenc egyben.
Az angol agarat nemes és nyugodt természete kiváló családi kedvenccé teszi. Az angol agár kedves, ragaszkodó természetének köszönhetően kiváló terápiás kutya. Alkalmazzák őket kórházaban, időseket ápoló otthonokban és más intézményekben. Hosszú lábaik miatt elég magasak ahhoz, hogy feltegyék fejüket a kórházi ágyakra, vagy hogy megérintsenek egy kezet.
Az elmúlt évtizedben számos radikális változás történt a felső kategóriás (top-end) kutya-és macskaeledelek területén. Először eltűntek a gabonák az alapanyagok közül, ezáltal kevesebb lett a tápokban a szénhidrát és emelkedett a fehérjetartalom. A korszerű táplálkozástudományban már a szénhidrát a fő ellenség, és nem a fehérje.
Számos történet, film alapjául szolgál a sárkányok mítosza. A délkelet-ázsiai erdőkben a mese valósággá válik: ott élnek a repülő sárkányok (draco volans), igaz, a valóságban sokkal kisebbek, mint a filmbeli állatok.
Ártani nem árt, de lehet, hogy valamilyen idegen test van a kifakadó tályogokban, lehet hogy dirofilaria fertőzése van, stb. Érdemesnek tartanám elvinni szakemberhez egy komolyabb kivizsgálásra. Üdv: Dr Fekete Balázs
A nyusziknak a sikeres párzáshoz pár másodperc is elég, így elképzelhető,hogy vemhes, főleg a tünetek alapján,amit leírt. Bár előfordulhatna,hogy álvemhes, de ha ennyire az ellési idő közeledtével épít fészket, nem valószínű. Korban abszolút megfelelő az első alomhoz. A nyuszik vemhességi ideje 30-32 nap. Nagyon fontos figyelni a magatartását. Lehetséges,hogy gondot okoz, ha a bak mérete jóval nagyobb volt a lány nyusziénál és így a picik is nagyobbak lesznek. Ellési nehézségek megelőzése végett érdemes lenne császármetszésen gondolkodni. ( Nem tudom mennyivel volt nagyobb a bak mérete.). Ha első kanyarban ezt mégsem szeretnék, akkor a 30.-32.napon nagyon oda kell a viselkedésére figyelni. Ha nagyon erőlködik és nem tud elleni, AZONNAL orvoshoz kell vinni császármetszésre. Ezért javasolnám,hogy KONZULTÁLJON a kezelő állatorvossal. Ha mégis sikerült megellenie,akkor is érdemes orvoshoz elvinni, nehogy bent maradjon egy kis nyuszi. Ha nem megfelelően járnak el, akkor a nyuszi sajnos meg is halhat. Egyébként a nyulak rendes körülmények között gyorsan és komplikáció mentesen megellenek. Én azt javasolnám,hogy minél hamarabb vigye el állatorvoshoz. Ha vannak benne kis nyuszik, ilyenkor már tapinthatóak. Nagyjából a számuk is megállapítható. Érdemes megbeszélniük egy készenléti tervet. Jó ha az orvos is felkészül az esetleges szülészeti segítség nyújtásra, ugyanis a nyuszik általában éjjel, hajnalban ellenek.
Ha csak egy lábat érint a probléma, akkor annak legvalószínűbben valami sérülés az oka. Ezt kideríteni azonban így a távolból nem lehet, ehhez el kell vinni állatorvoshoz, aki majd megvizsgálja. Addig pedig meg lehetne próbálkozni egy kis fájdalomcsillapítóval (egy pekinginek kb. 1/4 bármilyen emberi szokásos fájdalomcsillapító alkalmas).
Látatlanul sajnos nem tudok válaszolni a kérdésére. A bőrben lévő csomócskák eredetére nézve többféle lehetőség is van. Ezért a legjobb, ha felkeresik állatorvosukat.
Kedves Gazdi ! Az Ön által leírt klinikai kép spontán generálódó fájdalomtünteket jelez a kutyán. A tüntetek hátterében nagyon sokféle kórok állhat. Első lépésben ki kellene zárni az orthopédiai hátteret, egy gerincröntgen segítségével. Vérvétel is szükséges, általános rutin, illetve a Lyme-teszt lekérésével. A röntgen vizsgálat negativitása esetén szóba jöhet a greincvelő idegeinek a gyulladása, pszichés betegség esetén kényszeresség, illetve az agy érzőkérgéből kiinduló ún.szenzoros roham. A leírt tüntetek alapján valóban idegesíti a kutyát a faroktájékon lassan kialakuló égető, esetleg viszekető érzés, emiatt pörög és rágja a farkát. Gyors kivizsgálásra van szükség, mert nagyon szenved a kutya. Szerencsés esetben orthopédiai háttér esetén gerincműtéttel tünetmentessé tehető a beteg. Kevésbé szerencsés esetben komoly pszichés betegség (neurózis, pszichózis), illetve szenzoros (érző) epilepsziás roham állhat a kórkép hátterében. Dr Kiss Gabriella