2466. Hogyan építsünk macskaházat? - 2. rész
A legtöbb macska-mászóka függőlegesen van felépítve. Így helytakarékos, könnyen elfér a lakások szűk területein. Fából, PVC csőből, kötélből és szőnyegből készül. Építs te is egyet a cicád örömére!
A legtöbb macska-mászóka függőlegesen van felépítve. Így helytakarékos, könnyen elfér a lakások szűk területein. Fából, PVC csőből, kötélből és szőnyegből készül. Építs te is egyet a cicád örömére!
Az oldaljárás azt jelenti, hogy a ló kantárszár és lábsegítséggel oldalra halad. Az oldaljárás megtanítása a lovakat engedékenyebbé, biztonságosabbá teszi, és nem utolsó sorban jó móka is lehet.
Számos szemprobléma van, melyektől szenvedhetnek a lovak. Egy részük fizikai sebesülés során alakul ki. Másokat pedig a sebesülés során fellépő fertőzések okozzák. Néhány esetben a lovaknál veleszületett szembetegség is előfordulhat.
Mit kezdhetsz egy 2-3 éves lóval, mit taníthatsz neki és mennyit foglalkozhatsz vele? Itt van egy rövid áttekintés arról, hogy mire számíthatsz egy két-három éves ló képzése közben.
Fulladás akkor lép fel, mikor valami megakad a ló nyelőcsövében. A ló szája és hasa közti cső elzáródik, emiatt a ló nem tud nyelni. Lássuk melyek a fulladás jelei.
A páncélpuhulást legjobb megelőzni megfelelő étrenddel: a teknős táplálékának kb. 90%-át alkossák lágyszárúak (pl. pitypang, lóhere), ezeknek nagyon magas a kalciumtartalma. Mivel már kialakult a páncélpuhulás, ilyenkor már nehezebben kezelhető, a teknőst mindenképpen állatorvoshoz kell vinni! Kalcium és D-vitamin injekciót fog kapni. Az UV-lámpáról megoszlanak a vélemények, mindenesetre érdemes vagy naponta napoztatni vagy UV-lámpát használni.
Több kérdést tett fel, lássuk sorjában: a macskák egy része, különösen a hosszú szőrűek (így a perzsa főleg) hajlamos a lenyalt szőrt rendszeresen visszaöklendezni, visszahányni. Ez egy olyan folyamat, amit nem lehet megakadályozni és jobb is, ha kijön a cicából. Lehet azonban olyan speciális száraztápokat kapni, amelyekben van szőroldó adalék, és lehet adni szőroldó pasztákat is. Ezek rendszeres használata sokat segíthet a helyzeten. Sok macska kifejezetten válogatós, ha megszokott egyféle ennivalót, nem szívesen eszik meg mást. Nem kell erőltetni, a száraztápok, ha elég vizet ihat hozzá, alkalmasak a teljesértékű etetésre. Az oltások konkrét árát ott kell megkérdezni, ahol be akarja oltatni, mert ebben nagy eltérések lehetnek. Ugyanez a helyzet a kivizsgálás árával is, bár szerintem erre nem nagyon van szükség.
Jobb lenne a madarakra hagyni, hogy eljussanak a sikeres költésig. A keltetéshez, kézzelneveléshez beruházás (keltetőgép, táp) szükséges, és nem ártana némi tapasztalat sem. A tojásrakást követően ne adjanak a hullámospárnak sem lágy-, sem zöldeleséget, mivel ezek újabb tojásrakásra késztethetik. A kelés előtt pár nappal lehet kevés lágyeleséggel felkészíteni őket a fióka nevelésre.
Mint említette, a tünetek hátterében akár cukorbetegség is lehet, de persze más is (pl. gennyes méhgyulladás). Mielőbb ki kellene deríteni, mi van a háttérben, mert az állat élete is veszélyben foroghat. Erre a legjobb megoldás, ha sürgősen felkeresik a kezelő állatorvosukat!
Egyévesen a kutya elvileg már ivarérett. A herék "működédét" spermavizsgálattal lehet elbírálni. Ezügyben keresse fel állatorvosát.