2531. A zebradánió vagy zebrahal (Danio rerio vagy Brachydanio rerio)
A zebradánió (Danio rerio vagy Brachydanio rerio) az egyik legszívósabb, és a legaktívabb akváriumi hal, jellegzetes vízszintes csíkjai miatt könnyű felismerni.
A zebradánió (Danio rerio vagy Brachydanio rerio) az egyik legszívósabb, és a legaktívabb akváriumi hal, jellegzetes vízszintes csíkjai miatt könnyű felismerni.
Egyes lovaknak (csakúgy, mint egyes embereknek) megadatik, hogy idős korban, álmukban békésen haljanak meg, azért mégis a legtöbb lónak valamilyen okból kifolyólag (súlyos sérülésnek, betegségnek vagy tehetetlenségnek köszönhetően) az lesz a sorsa, hogy el kell altatni őket.
Eltekintve a betegségtől, a lovakat pénzügyi okokból is elszokták altatni. De mielőtt elaltatnánk a lovat, amelyik még mindig élvezi az életet, jusson eszünkbe, hogy léteznek más megoldások is.
Ha eljött az idő a ló elaltatására, akkor a kérdés már nem az, hogy ´´mikor´´, hanem inkább az, hogy ´´hogyan´´?
A név ellenére az ótvar nevű betegségnek semmi köze a férgekhez. Az ótvar gombás fertőzés, amely a testen lévő bőrt, a fejbőrt és a körmöket támadja meg. Tineának is hívják és nagyon fertőző.
Nem tudom, időszerű-e még a válaszom (internetes módon ilyen kérdéseket nem igazán célszerű feltenni, mert a válasz megérkezéséig már akár időszerűségét is vesztheti a probléma), de csak azt tudom mondani, hogy ezzel a gonddal ebben az alomban már közel sem biztos, hogy eredményt lehet elérni. A születés utáni napokban történő váratlan kölyökelhullások hátterében legtöbbször olyan okok állnak, ami még a születés előtti időre vezethető vissza. Lehet fejlődési rendelllenesség, vagy például az anyakutya herpeszvírusos fertőzöttsége, stb... Célszerű mindenképen állatorvosi segítséget igénybe venni. A még meglévő kölykök érdekében is, és a későbbi újabb fedeztetés előtt is.
Ezt a problémát okozhatja egyszerű esetben parazitózis (férgesség). Ha féreghajtás után sincs javulás (1- max 2 hét), alapos belgyógyászati kivizsgálás javasolt (fizikális vizsgálat, vérlabor, ultrahang).
Nem kell őket szétválasztani, nyugodtan együtt maradhatnak, csak sokat kell velük foglalkozni, egyszerre, és külön-külön is. Dr. Lévai Péter Lőrinci Állatorvosi Rendelő és Kutyakozmetika www.kisallatdoki.hu