2826. Májbetegség kutyáknál –okok és tünetek
Az ötödik ok, amely a kutyák halálát okozza, a májbetegség. Szerencsére a halál megelőzhető azáltal, hogy tanulunk a betegségról és arról, hogyan előzhetjük meg.
Az ötödik ok, amely a kutyák halálát okozza, a májbetegség. Szerencsére a halál megelőzhető azáltal, hogy tanulunk a betegségról és arról, hogyan előzhetjük meg.
Mivel a rüh egy bőrbetegség, a legtöbb gazda azt gondolná, hogy nem is igazán veszélyes. De a rühfertőzés rosszabbá is válhat és további, másodlagos fertőzések jelenhetnek meg.
A kutyatulajdonosok számára nem idegen fogalom a kutyák hasmenése, és nagyjából tudják, milyen formában jelentkezik. Viszont a hasmenés igazi okait, és különböző fajtáit igen kevesen ismerik.
A felfúvódás életveszélyes állapot, mely általában idősebb, 7 éves és annál idősebb kutyáknál jelenik meg. Bármilyen kutya felfúvódhat, de a fajtatiszta egyedek esetében sokkal gyakoribb, mint a keverék kutyáknál.
A fonalférgek olyan élősködök (paraziták), amelyek a kutyák vékonybelében élnek, és a bélben lévő testnedvekkel, illetve bélszövettel táplálkoznak. Érdemes erre figyelmet fordítani, mivel a férgek igen veszélyesek lehetnek a kutyákra nézve.
Lisztérzékeny kutyáról még nem hallottam, de ha ez a problémája lenne, akkor sem hányás lenne a következménye. Ha mindig kihányja, akkor nem kell többször kenyeret adni neki, hisz a tápok, amiket adnak a kutyusnak, teljes értékűek. Ez azt jelenti, hogy minden szükséges dolgot tartalmaznak, amire a kutyának szüksége van és nem szükséges azt egyebekkel kiegészíteni. Hányás egyébként gyakori jelenség kiskutyáknál, sokszor a hirtelen nagy mennyiségben bezabált kaja okozza. Ha nem jár levertséggel, hasmenéssel, étvágytalansággal, akkor normálisnak is tekinthető (többnyire :)). Az adagolással kapcsolatban mindig el kell olvasni a kutya korának megfelelő táp zacskóján, hogy adott testtömegű állatnak mennyi a napi tápadagja és pontosan ezt a mennyiséget kell több részletben adagolni neki a nap folyamán.
A kalitka alját úgy a legkönnyebb tisztán tartani, ha aljzata fiókos. Ebbe időnként cserélve, szitált folyami homokot tegyünk, ne újságpapírt vagy forgácsot. Nagyon népszerű a papagájtartók körében a zeovit, amely jó felszívó és szagtalanító képességgel rendelkezik és nyomelemeket is tartalmaz.
Nem szokott különösebb gondot jelenteni a dolog. Ha egy cica nem szoptat, akkor hamar elapad a teje és ezel nincs is különösebb tennivaló. Ha mégis túlzottan duzzadtak lennének az emlői és bágyadt vagy étvágytalan lenne az állat, akkor állatorvoshoz kell fordulni.
Általában ennyi idős korban még nem igazán állapítható meg egyértelműen az ifjú teknősök neme. Két-három évre van ahhoz szükség, hogy a különbségeket könnyen észrevehessük. Ekkor már észrevehető a hím és a nőstény közötti méretbeli eltérés, illetve a hímek valamennyivel hosszabb elülső lábán elhelyezkedő karom.
Ha huzamosabb ideje "tetteti" a dolgot és levegőt sem vesz, akkor attól tartok, hogy tényleg halott.