2826. Májbetegség kutyáknál –okok és tünetek
Az ötödik ok, amely a kutyák halálát okozza, a májbetegség. Szerencsére a halál megelőzhető azáltal, hogy tanulunk a betegségról és arról, hogyan előzhetjük meg.
Az ötödik ok, amely a kutyák halálát okozza, a májbetegség. Szerencsére a halál megelőzhető azáltal, hogy tanulunk a betegségról és arról, hogyan előzhetjük meg.
Mivel a rüh egy bőrbetegség, a legtöbb gazda azt gondolná, hogy nem is igazán veszélyes. De a rühfertőzés rosszabbá is válhat és további, másodlagos fertőzések jelenhetnek meg.
A kutyatulajdonosok számára nem idegen fogalom a kutyák hasmenése, és nagyjából tudják, milyen formában jelentkezik. Viszont a hasmenés igazi okait, és különböző fajtáit igen kevesen ismerik.
A felfúvódás életveszélyes állapot, mely általában idősebb, 7 éves és annál idősebb kutyáknál jelenik meg. Bármilyen kutya felfúvódhat, de a fajtatiszta egyedek esetében sokkal gyakoribb, mint a keverék kutyáknál.
A fonalférgek olyan élősködök (paraziták), amelyek a kutyák vékonybelében élnek, és a bélben lévő testnedvekkel, illetve bélszövettel táplálkoznak. Érdemes erre figyelmet fordítani, mivel a férgek igen veszélyesek lehetnek a kutyákra nézve.
Kedves Anikó! Elképzelhető, hogy a táp okozza, de lehet belgyógyászati eredetű oka is. Mindenképpen keressen fel egy állatorvos kollégát. Célszerű lenne legalább egy bélsár- és vérlaborvizsgálatot elvégezni.
Kedves Gazdi! Ha a kutya rázza a fülét, esetleg ferdén tartja a fejét, akkor valószínűleg fülgyulladás lehet a háttérben. Ennek gyakori problémának egy másik jellemző tünete a belső részen kipirosodott fül, esetleg bűzös váladék (de ez nem minden esetben jelentkezik). Idegen test is kerülhetett a hallójáratba, az is okozhat hasolnó tüneteket, illetve a bűzmirígy gyulladása esetén is gyakori jelenség. Az állatorvos pontos diagnózsit tud felállítani, kitisztítja a fület és ha szükséges, gyógyszeres kezelést is előír.
A viselkedése magyarázható a kutyatámadással, a növekedésben való visszamaradás viszont nem. Azt javasolom mutassa meg egy állatorvosnak is...
A kérdés az, hogy mióta tart ez a gyógykezelés ezekkel a gyógyszerekkel? Ha már régebben kapja őket, beleértve a Kálium tablettát is, és a kutyája ettől jobban van, akkor nem lehet gond. De azért ezt legjobb lenne az állatorvosával megbeszélnie.
Kedves Gazdi! A leveléből nem derült ki, hogy eddig milyen vizsgálatokat végeztek (végeztek-e egyáltalán?) a kutyusnál annak érdekében, hogy kiderüljön, mi állhat a tünetek hátterében. Így csak valószínűsíthető, hogy valamiféle, az idegrendszert is érintő elváltozásról lehet szó. Javaslom, hogy vigye el egy alapos kivizsgálásra kedvencét, és utána már nagyobb biztonsággal lehet tudni, hogy mivel is állunk szembe, ill. megtalálni a megfelelő gyógymódot is a számára. Üdvözlettel: Dr. Kopócsi Andrea, homeopata állatorvos