2961. Miért éppen macska?
A macska a legelterjedtebb háziállat, 63 millió példányt tartanak belőle szerte a világon! Csodálatos lény, főleg, ha megismered őt, elegendő időt töltesz és megfelelően bánsz vele.
A macska a legelterjedtebb háziállat, 63 millió példányt tartanak belőle szerte a világon! Csodálatos lény, főleg, ha megismered őt, elegendő időt töltesz és megfelelően bánsz vele.
Háziállatainkban a vesének, a húgyhólyagnak és a hozzájuk kapcsolódó vezetékeknek elsősorban gyulladásos és elzáródásos megbetegedéseivel találkozunk, de nem ritkán a záróizmok renyhesége miatt kialakuló állandó vizeletcsöpögés okozza az állattulajdonosok, gazdák legnagyobb problémáját. A vizeletkiválasztó rendszer megbetegedése esetén leggyakrabban az alábbiakban ismertetett szereket adagolhatjuk.
Attól a perctől, hogy macskát viszel haza, számos dologban döntést kell hoznod. El kell döntened például, milyen ételek fogják megőrizni egészségét és, milyen játékok fogják boldoggá tenni. Azt is tudnod kell, hogy melyik állatorvosi klinikában fogják ápolni.
Micsoda?! Macskát idomítani? Mindannyian tudjuk, hogy a macskák függetlenek, néha kissé zárkózottak és saját szabályaik szerint lépnek kapcsolatba velünk. Hogyan lehet egy ilyen királyi háziállatot képezni?
Amint arról korábban beszámoltunk, miután domonyi fészkénél lelőtték az egyik fehér gólya szülőt, az “elárvult” tojások közül egy kikelt a Börzsöny Alapítvány keltetőjében. A fióka két és fél hetes korában egy kiskunlacházi fészekbe került egyedül maradt új testvére mellé.
Szerintem a legjobb, ha betartják az állatorvosuk által javasolt kezelést, hisz ő látta a hörit, ő alakította ki a kezelési stratégiát. Az esélyei attól függnek, hogy milyen jellegű a fertőzése, ezt most nem tudom megítélni. Ha csak egyszerű "megfázásról" van szó, akkor jó esélyei vannak.
Az is érdekes lenne, hogy vajon mik azok a családi okok? Így talán könnyebb lenne eldönteni, hogy érdemes-e, és ha igen, hogyan és milyen kutyát vállalni, tartani. Kennelben lehet kutyát tartani, talán egy fokkal jobb, mint kutyát megkötve tartani. De ez nem azt jelenti, hogy a kutyának jó, ha egész nap be van zárva egyedül, távol a gazdájától. Rendszeres foglalkozás, sétáltatás, játék, stb. szükséges mindenképpen, hogy ne unatkozzon és csak a legszükségesebb időt töltse egyedül, bezárva (pl. este vagy amikor nincsenek otthon). Ha ez így nem megoldható, akkor inkább ne tartsanak kutyát, mindenkinek jobb lesz! :)
Fiatal korban gyakran előfordul kutyáknál, hogy hánynak az autózás közben. Ezt sokszor még kinőhetik, illetve megszokják az autózást. Érdemes néha egy-egy kellemes programot is az autózáshoz kötni. Sajnos azonban az is előfordul, hogy egy kutya nagyobb korában is hány az autózáskor, úgynevezett "utazási betegségben" szenved. Ebben az esetben állatpatikákban kaphatók különböző tablettás készítmények, amiktől azt várjuk, hogy ne hányjanak és nyugodtabbak legyenek utazáskor. Sajnos ez sem mindig segít.
A levele alapján nem úgy tűnik, hogy nagy baj lenne a kis angol bulldogjával. A 7 hetes körüli kiskutyáknál a percenkénti 50-60 légzésszám ilyenkor a nyári melegben teljesen természetes. Ezenkívül az alvás közbeni szuszogás vagy éppenséggel halk horkolás a bulldogoknál és az összes molusszus kutyafajtánál normálisnak tekinthető, amíg az légzési nehézséget nem okoz. Alvás közben a kutyák, főleg a néhány hetes kölykök, sokat álmodnak és ilyenkor össze-össze rándul a kis testük. Ha kifejezett fuldoklás jellegű tünetet nem vesz észre alvás közben, nem tekintendő kórosnak. Az angol bulldogoknál előforduló légzési és szívkeringési problémákat csak az állatorvos tudja megállapítani alapos műszeres vizsgálatokkal. Most nem bocsájtkoznék találgatásokba ezekkel a betegségekkel kapcsolatban. A 7 hetes kiskutyát a soron következő védőoltásai és féregtelenítései miatt úgyis állatorvoshoz kell vinni. Így az állatorvosát kérje meg, hogy alaposan vizsgálja meg.
Nincs tudomásom róla, hogy egészséges csiga elhagyja a házát. Gyanús, hogy valami nincs rendben. Szerintem az idő meg fogja oldani a kérdést.