3166. Sárgafülű ékszerteknős: mit kell tudni róla?
Mekkorára nő meg, mit eszik, hogyan él a sárgafülű ékszerteknős?
Mekkorára nő meg, mit eszik, hogyan él a sárgafülű ékszerteknős?
Ha állandóan azon vagyunk, hogy helyesen táplálkozzunk, a szőrös barátainkról sem kellene megfeledkeznünk. A legjobb döntés ha a szerves állateledelt választjuk. Ez a fajta étel biztosítja az állat számára szükséges tápanyagokat és az előállítási és szállítási folyamattal nem szennyezi a környezetet.
Amikor a bolygó megmentésén gondolkozunk, általában az esőerdők vagy az egzotikus állatok jutnak eszünkbe. De amire nem gondolunk, hogy valójában a saját hátsó kertünkben is van olyan állat, amelyiknek segítségre van szüksége!
Nemrégiben nagy riadalom ütött ki a biztonságos háziállat tápok miatt. Biztonsági okokból egyes gazdik saját maguk akarják elkészíteni a háziállataik ételét. Mások szerint ezt így sokkal egészségesebb. Az olyan háziállatoknak, amelyek allergiásak, az otthon készült étel életmentő lehet.
Milyen a jó macskajáték? Szerencsére nem feltétlenül drága és egyszer használatos. Otthon is könnyedén eszkábálhatunk cicánknak tuti játékokat! Csak pár kidobásra szánt alapanyag szükséges.
Először egy otoscopos vizsgálatra (esetleg toklász lehet benne!), majd alapos (de tényleg nagyon alapos!) fültisztításra van szükség. Ezt általában a rendelőben szoktuk végezni és nem bízzuk a gazdira. Ezután a fülgyulladás típusának megfelelő gyógyszeres fülcseppel kell otthon kezelni az állatot. Bizonyos időközönként szükség van ismételt állatorvosi kontrollra is! Az OtiCat fülcsepp egyébként csak bizonyos fülbetegségek esetén kellően hatékony és a legtöbb fülgyulladásnál hatástalan tud lenni.
Ha a cica lakásban él, akkor kb. 3 havonta, ha "kinti" cica, akkor sűrűbben (kb. 1 havonta) ajánlatos fürdetni.
A nőstény guppi hasa "elfeketedik", ha vemhes. A teknősök minden csigát megesznek (beleértve az almacsigát is). A hím ékszerteknősök karma jóval hosszabb, mint a nőstényeké, ezzel szemben a nőstények sokkal nagyobbra nőnek, mint a hímek.
Igen, okozhat egészségügyi problémákat, és tenyésztési szempontból sem előnyös a dolog. Sokkal gyakrabban fordulhatnak elő veleszületett betegségek az ilyen párosításból származó utódoknál. Iyen párosítást csak nagyon indokolt tenyésztési szempontok esetén szoktak végezni, de orvosilag akkor sem javasolt. Azt tanácsolom, hogy keressenek egy másik párt a kutyusnak, aki nem ilyen közeli (féltestvér) rokon!
A kép alapján első látásra gombás bőrbetegségre gondolok. De egyéb betegségek is okozhatnak ilyen tüneteket, azonban vitathatatlanul a gombásság a leggyakoribb. Ha tényleg gombásságról van szó (ezt biztosan csak laborvizsgálattal, esetleg személyes vizsgálattal lehet megállapítani) akkor hosszú kezelésre van szükség. Azt javaslom, hogy fürösszék meg a cicát Nizoral samponnal 4 naponta, kb. 4-5 alkalommal. Ha egy-két hét alatt sincs javulás (az is javulás, ha nem terjed a szőrhiány!), akkor el kellene vinni állatorvoshoz.