31. Basset hound, a vérbeli arisztokrata kutya
Nyugodt természetével, kevés ellenségével és sok barátjával a basset hound egy vérbeli arisztokrata kutya, aki nagyon komolyan veszi magát, ismeri saját értékeit.
Nyugodt természetével, kevés ellenségével és sok barátjával a basset hound egy vérbeli arisztokrata kutya, aki nagyon komolyan veszi magát, ismeri saját értékeit.
A beagle-t a legősibb kutyafajták közé sorolhatjuk. Beagle-k már szerepelnek egy XV. századi írásban, melyben leírják, hogy I. Erzsébet királynő is tartott ilyen kutyát.
Ritkaságnak számító, kiveszőben lévő, több figyelemre érdemes magyar kutyafajta az erdélyi kopó. Ez az ősi magyar kopófajta kitűnően hajt és állít, de a gyerekeket is nagyon szereti.
Magyarországon 10-15 éve még szinte teljesen ismeretlen volt ez a kedves, félelmet nem érző és mindenre kíváncsi kis degu. Ismerkedjünk meg vele!
Az isztriai kopó vizslamunkát is ellátó, jellegzetesen keleti típusú kutya. 40-50 cm magas, különböző színekben előforduló balkáni kopófajta.
Valószínűleg u.n. othaematoma alakult ki nála. Megoldása vagy sebészi, vagy homeopátiás úton történhet. Mindkettő állatorvosi beavatkozást igényel.
Arra van nagyobb esély, hogy a kutya nem az Önök és a környezet (szomszédok) elvárásai szerint viselkedne. Valószínűleg keresné a megszokott helyét, igyekezne az ismert embertársak közelébe kerülni, nemtetszését leginkább hangadással fejezné ki. A kertben tartott kutyáktól nem lehet elvárni az Ön által elképzelt helyzet problémamentes feldolgozását. A társállatként tartott kutyák túlnyomó részénél, a szocializációs képességük révén az ilyesmi egyáltalán nem jelent problémát.
Nagy hely nem kell neki. 40x20 cm alapterületen akár egy pár is jól megvan. Magassága 30 cm körül legyen.Úgy kell berendezni, hogy felfelé is ki tudja használni a teret. 10 mm-es rácson már nem fér át, de ha később kicsik is lesznek, akkor 8x8 mm-es rács kell.
Az állattenyésztés során a legtöbb állatfajta esetén kialakítanak a tenyésztők egy ideális, elképzelt példányt. A minőségi bírálatok során ez lenne a 100 pontos állat. A standardnak esetenként külső és belső (pl. "vérmérséklet", taníthatóság) tulajdonságok is elvárásai, de a hullámos papagáj esetén ez a külső jegyekre korlátozódik. Mivel már rég megdőlt az egykori 21, majd 23 cm-es testhossz elvárása, így (tudomásom szerint, bár régóta nem foglalkoztam madárbírálattal) a jelenlegi (német AC) standard nem ír elő legnagyobb méretet, egy-egy szép hullámos akár énekespapagáj nagyságú is lehet. Továbbra is fontos szempont a fejforma, az alkat (testtartás), a tollazat, végtagok hibátlan(színre megfelelő, zárt tollazat, karomhiba pontlevonást jelent) megjelenése. A hullámos papagájnál speciális minősítési feltétel a nyaki flitterek számának, elhelyezkedésének bírálata. Ezek a nagytestű, sok esetben szinte túltenyésztett madarak sokkal szelídebbek, nyugodtabbak, mint vadalakú társaik, de esetenként érzékenyebbek is a tartási feltételekre, tenyésztésük sok nehézséget okozhat még a tapasztalt madarásznak is. A hazai madárpiacokon jelenleg 3-5eFt körüli összegért (ezek tenyésztői árak, nem tévesztendők össze a viszonteladók "bolti" áraival) kapható standard madarak általában nem érik el a 90 pontot, de hobbimadárként értékesebbek lehetnek, olykor több százezer forintos társaiknál, mivel náluk kevésbé érzékenyek eleségre, elhelyezésre, viszont sokkal szelídebbek, mint a kis termetű (vad alakú) fajtársaik, melyeknek kézre szoktatásához sokszor csak a csípések elviselésén át vezet az út.
Az aranyhörcsögöknek a látása jó. Mindig legyen előttük víz, ha elég lédús táplálékot kapnak (zöldség, gyümölcs), elképzelhető, hogy nem fognak inni, de adjuk meg nekik a lehetőséget, ha szomjasak, ihassanak. Meg kell tanítania a kislányát, hogy csak simogassa a hörcsögöket, illetve kézből etesse. Az állatok haraphatnak, ezért nem érdemes dögönyözni őket. Javaslom, hogy csak felnőtt felügyelete mellett játsszon velük.