3691. Vörösiszap katasztrófa: kevés előrelépés egy év alatt
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Az epilepsziás betegek gondozásba vétele és kezelése során gyakran felmerülő kérdés az emberi és az állatorvosi betegellátásban, hogy hányadik roham után kezdjük el az epilepszia gyógykezelését.
Múlhat el beszélgetés közép-európai hobbiállattartók között anélkül, hogy ne merülne fel a neve? Szembejön veled lépten-nyomon, a fővárosi aluljárókban, a liftben, a hír- és szaklapokban, a Facebook üzenőfaladon, egy baráti csevegés közben... Hogy miről beszélek? A TerraPlaza-ról, mely hazánk Európa szerte híres egzotikus állatbörzéje.
A daru az 1910-es években még költött Magyarországon, majd a fészkelő-állomány eltűnését követően néhány ezer példányos őszi és tavaszi vonulóként jelent meg nálunk évről-évre. Daruvonulás videón.
Vissza-visszatérő kérdés: mikor lehet "utcára vinni" a kutyakölyköt? Mikor mehetünk először sétálni a kiskutyával? Ahhoz, hogy erre megnyugtató választ adhassunk, néhány dologgal tisztában kell lenni.
Bizonyos arra hajlamos kancáknál előfordul, hogy a méhszáj körüli ereknél időszakonként minimális vérzés jelentkezik - némileg hasonlóan pl. az emberi orrvérzéshez. A sárlás alatt bővérűség és megváltozott szöveti állapot jellemzi a méhszájat és környékét, ezért könnyebben kialakulhat ilyen vérzés. Ezek a vérzések az esetek döntő többségében alig észrevehetőek, és ártalmatlanok.A hüvely vagy a méhszáj korábbi sérülésével is összefüggésben lehet a jelenség, de nem ez a jellemző. Javaslatom, hogy vizsgáltassák meg specialista állatorvossal a kancát a probléma jelentkezése idején, aki megfelelő műszerekkel "belenézve" a kancába meg tudja Önöket nyugtatni, illetve szükség esetén javaslatot tesz a további lépésekre.
Ha véletlenül kisebb mennyiségű, pl. egy maroknyi meggyet "lelegel" a ló, abból nem szokott probléma lenni. Nagyobb mennyiség elfogyasztása azonban emésztési zavart, kólikás tüneteket okozhat, ezért nem ajánlom, hogy szabadon engedjék a lovat meggyet fogyasztani.Ez egyébként számos gyümölcsre igaz, hogy kisebb mennyiségben nyugodtan adható, afölött viszont akár súlyos kólikás bántalmakat okozhatnak, főként ha minden átmenet nélkül kapnak hirtelen nagyobb mennyiséget.A meggyre visszatérve még annyit, hogy nem egy egyed egyáltalán nem nyúl hozzá, ha egyébként bőven van jó minőségű takarmánya. Persze erre nem szabad alapozni, és meg kell akadályozni a nagyobb mennyiség elfogyasztásának lehetőségét.
Levele alapján valószínűbbnek tartom, hogy légzőszervi eredetű a lova problémája, esetleg nyirokcsomó megbetegedésével társulva.Mindenképpen javasolok egy alapos állatorvosi kivizsgálást. Ha valóban megnyitható tályog okozza a duzzanatot, akkor azt a helyszínen is meg tudja oldani az állatorvos.