3691. Vörösiszap katasztrófa: kevés előrelépés egy év alatt
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Az epilepsziás betegek gondozásba vétele és kezelése során gyakran felmerülő kérdés az emberi és az állatorvosi betegellátásban, hogy hányadik roham után kezdjük el az epilepszia gyógykezelését.
Múlhat el beszélgetés közép-európai hobbiállattartók között anélkül, hogy ne merülne fel a neve? Szembejön veled lépten-nyomon, a fővárosi aluljárókban, a liftben, a hír- és szaklapokban, a Facebook üzenőfaladon, egy baráti csevegés közben... Hogy miről beszélek? A TerraPlaza-ról, mely hazánk Európa szerte híres egzotikus állatbörzéje.
A daru az 1910-es években még költött Magyarországon, majd a fészkelő-állomány eltűnését követően néhány ezer példányos őszi és tavaszi vonulóként jelent meg nálunk évről-évre. Daruvonulás videón.
Vissza-visszatérő kérdés: mikor lehet "utcára vinni" a kutyakölyköt? Mikor mehetünk először sétálni a kiskutyával? Ahhoz, hogy erre megnyugtató választ adhassunk, néhány dologgal tisztában kell lenni.
Állatos boltokban kapható kutyafogkefe, sőt még fogkrém is. Jó lehet az ujjra tekert géz is, így is eltávolítható a lepedék. Kaphatók ezen kívül direkt fogtisztításra való rágcsálók is, persze "változó" hatékonysággal működnek :). Egyes kutyatápokban (pl. Eukanuba) már fogkőképződést gátló anyagok is vannak.
Alaposan meg kellene vizsgáltatni a kutyus szemét (bár gondolom ez megtörtént), hogy mitől könnyezik (pl. rendellenes pillaszőrök, eldugult könnycsatorna, szaruhártya megbetegedése, stb.). Ha a szeme egészséges, akkor jön a bőrkaparékvétel (ha úgy ítéli meg az állatorvos, hogy indokolt) és ekkor szoktunk allergiára, ekcémára gondolni. Ha tényleg erről van szó, akkor sajnos érthető, hogy miért nem javul a szem körüli szőrhiány.
Legtöbben üveg terráriumban tartják a malacokat. Ez tökéletesen megfelel, ha elég nagy és kényelmesen be van rendezve (búvóhely, rágófa, stb.). Ha kiskorától utaznak együtt (kartondobozban pl.), akkor ezt is megszokja és még élvezni is fogja, hogy mindig a gazdájával lehet.
Az ilyen jellegű "szennyeződés" csak fürdetéssel távolítható el, ezért azt javaslom, bízza szakemberre a dolgot, aki megfürdeti és meg is szárítja, hogy ne fázzon meg a kutyus.
Az ékszerteknősök ragadozó állatok, a legmegfelelőbb táplálék számukra a kishalak és a csigák, ezekben a zsákmányállatokban megtalálható az összes létfenntartásukhoz szükséges tápanyag (vitaminok, aminosavak, makro- és mikroelemek, stb.) A szárított bolharák nagy mennyiségben kitint (nitrogéntartalmú poliszacharidot) tartalmaz, míg a teknősök számára létfontosságú vitaminok, aminosavak, kalcium szinte teljesen hiányzik ebből az eleségből. Lehet, hogy a teknőseid vitaminhiányban vagy kalciumhiányban szenvednek. Változtass a táplálékukon és vidd el őket állatorvosodhoz, ő a tekik vizsgálata után megállapítja az esetlegesen fennálló vitamin- és kalciumhiányt és megfelelő kezelésben részesíti őket.