3691. Vörösiszap katasztrófa: kevés előrelépés egy év alatt
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Az epilepsziás betegek gondozásba vétele és kezelése során gyakran felmerülő kérdés az emberi és az állatorvosi betegellátásban, hogy hányadik roham után kezdjük el az epilepszia gyógykezelését.
Múlhat el beszélgetés közép-európai hobbiállattartók között anélkül, hogy ne merülne fel a neve? Szembejön veled lépten-nyomon, a fővárosi aluljárókban, a liftben, a hír- és szaklapokban, a Facebook üzenőfaladon, egy baráti csevegés közben... Hogy miről beszélek? A TerraPlaza-ról, mely hazánk Európa szerte híres egzotikus állatbörzéje.
A daru az 1910-es években még költött Magyarországon, majd a fészkelő-állomány eltűnését követően néhány ezer példányos őszi és tavaszi vonulóként jelent meg nálunk évről-évre. Daruvonulás videón.
Vissza-visszatérő kérdés: mikor lehet "utcára vinni" a kutyakölyköt? Mikor mehetünk először sétálni a kiskutyával? Ahhoz, hogy erre megnyugtató választ adhassunk, néhány dologgal tisztában kell lenni.
Ez is a cicákra jellemző viselkedés egyik formája. Nem szereti, ha túlságosan szeretgetik, simogatják. Erre mondjuk, hogy "magának való" cicánk van. Nem minden macska ölbeülős-domorbolós szőrcsomó. Perzsa macskáknál az utóbbi időben sajnos gyakrabban lehet találkozni amolyan "maguknak való" viselkedéssel megáldott egyedekkel. Ennek az egyik hátulütője, hogy nem lehet rendesen gondozni, időről időre öszecsomosodik a szőre és le kell nyírni. Ez kellemetlen a cicának, gazdinak egyaránt és egyre nehezebben tolerálja a beavatkozásokat a cica.
Magyarországon a nemzetközi szabványoknak megfelelő chipeket és leolvasókat használunk. Ezek jelzése: ISO 11784 és ISO 11785. Ilyet kellene beültetni a cicákba is.
A kutya szokatlan viselkedésének több oka is lehet. Bármelyiket nézzük, mindegyik a korára utalhat. Idősebb korban kialakulhat egy szelíd-erőszakos viselkedés, amit nem tud vagy nem is akar kontrollálni. Az időérzéke felborul, a viselkedése egyre szeszélyesebb. Lehet kezdődő idegrendszeri elváltozása, ami így jelentkezik, hasonló a pótcselekvéshez. Akkor játszik, amikor igénye van rá, és ehhez hozzájárul, hogy este hűvös van, nappal pedig a meleg elnyomja, a frontok is befolyásolják. Utalhat szívproblémára is, és nagy az esélye, ha erős lihegéssel jár a kedvetlenség a nappali séta közben, esetleg sokat iszik. Jó lenne egy állatorvos véleményét is kikérdezni, esetleg elvégeztetni egy-két vizsgálatot. Azt tudom ajánlani, hogy próbálják nappal egy kicsit erőltetni a mozgást, még ha nem is olyan aktív, a játékot az esti vagy kora reggeli időre beosztani. Az esti mozgás után etetni, utána már csak egy kis levezető mozgás, hogy a dolgát elvégezhesse. Éjszaka szigorúan a helyére kell küldeni, akkor is, ha egy kicsit megsértődik. Legyen türelmes, de határozott.
Egyszerűen nyálzik és az kifolyik a szájából. Sok kutya van ezzel így. Ivás után is gyakori jelenség, hogy sok vizes nyál ürül a száj két oldalán. Szerintem aggodalomra nincs ok.
Kérdése alapján nem tudtam rájönni, hogy a vérvétel milyen célzattal történt. Ha vérvizsgálat céljára vették a vért, akkor inkább egy egyszerű vizsgálat árát fedezi ez az összeg (pl. általános vérkép és néhány biokémiai paramétervizsgálat, vagy egy konkrét teszt). Ha csak azért vették a vért, hogy utána kiöntsék, akkor tényleg elég magas az ár.