3691. Vörösiszap katasztrófa: kevés előrelépés egy év alatt
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Az epilepsziás betegek gondozásba vétele és kezelése során gyakran felmerülő kérdés az emberi és az állatorvosi betegellátásban, hogy hányadik roham után kezdjük el az epilepszia gyógykezelését.
Múlhat el beszélgetés közép-európai hobbiállattartók között anélkül, hogy ne merülne fel a neve? Szembejön veled lépten-nyomon, a fővárosi aluljárókban, a liftben, a hír- és szaklapokban, a Facebook üzenőfaladon, egy baráti csevegés közben... Hogy miről beszélek? A TerraPlaza-ról, mely hazánk Európa szerte híres egzotikus állatbörzéje.
A daru az 1910-es években még költött Magyarországon, majd a fészkelő-állomány eltűnését követően néhány ezer példányos őszi és tavaszi vonulóként jelent meg nálunk évről-évre. Daruvonulás videón.
Vissza-visszatérő kérdés: mikor lehet "utcára vinni" a kutyakölyköt? Mikor mehetünk először sétálni a kiskutyával? Ahhoz, hogy erre megnyugtató választ adhassunk, néhány dologgal tisztában kell lenni.
A könnyfolyás valóban lehet allergiás eredetű.Vásároljanak máshonnan,vagy másmilyen almot. A fülben képződő törmelék pedig valóban atka lehet. vigyék el a nyuszikat állatorvoshoz,egy alapos fülvizsgálatra és tisztításra. A kövi rózsa leve és a Novascabin nem a legjobb választás a gyógykezelésre. Kérje állatorvosa tanácsát!
A tisztán tartás (fürdetés) mellett a szőrzet gondozása (fésülés, kefélés) is fontos. Ellenkező esetben a szőrzet összeállhat, filcesedhet. Az összeállt szőrzet között minden fürdetés ellenére elszaporodhatnak a baktériumok vagy gombák, és mivel alatta a szőr nem megfelelően szellőzik, akár bőrgyulladás is kialakulhat. A tapasztalt tünetek hátterében tehát akár ez is lehet. Persze a leírtak nem elegendőek pontosabb diagnózis kialakításához. Mindenképpen jó lenne felvenni a kapcsolatot a kezelő állatorvossal. Akkor pl. szőrminta és/vagy bőrkaparék vizsgálattal közelebb lehetne jutni a valódi okhoz. Már csak azért is, mert a szőrhullás hátterében akár hormonális problémák is lehetnek. Ezért ezen a fórumon csak "ötletelésre" van mód. Igazi választ csak az állatorvosától várhat. Ha a háttérben csak a szőrzet filcesedése áll, akkor ezeket a szőrcsomókat el kell távolítani. Amennyiben az állat ellenáll, egy szájkosár alkalmazása, és családtagok segítségének igénybevétele válhat szükségessé. Az ellenállás hátterében az is lehet, hogy korábban a csomók eltávolításakor megcsípték, megvágták a bőrét, ami kellemetlen emlékként ellenkezést vált ki az állatnál. Mellesleg a szőrrágás, viszketés hátterében lehet akár egy rosszul megválasztott sampon is. Ajánlatos kifejezetten kutyasampon használata.
Volt már féregtelenítve? Egyáltalán, látta már állatorvos?
Epilepszia szempontjából a vizsla sajnálatosan az egyik leggyakoribb vendég nálam. Számomra nem elég az az információ, hogy epilepsziás rohamot kapott, mert többszáz féle rohamtípus létezik. A rohamtünetek hiányában ezért nem tudok véleményt mondani, hogy milyen típusú epilepsziáról lehet szó. A www.kutyaepilepszia.hu honlapomon a saját beteganyagomból feltettem néhány videót. Lehet, hogy ráismer valamelyikre. Ilyen típusú rohamok esetén azonnali, tartós antiepileptikus kezelés javasolt. Mivel a kutya nem fiatal, a legfontosabb, hogy vérvizsgálatot kéne kérni az állatorvostól, hogy a belgyógyászati statusát megismerjük. Ha az állapot rosszabbodása alatt az újabb rohamok jelentkezését érti, akkor azonnali epilepsziás gondozásba vétel javasolt. A vitaminok választása vérvizsgálati eredmény függvényében szokott eldőlni, ha negatív az eredmény, állatorvosánál kifejezetten idős kutyák számára összeállított vitaminokból álló készítményeket javaslok.