3691. Vörösiszap katasztrófa: kevés előrelépés egy év alatt
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Az epilepsziás betegek gondozásba vétele és kezelése során gyakran felmerülő kérdés az emberi és az állatorvosi betegellátásban, hogy hányadik roham után kezdjük el az epilepszia gyógykezelését.
Múlhat el beszélgetés közép-európai hobbiállattartók között anélkül, hogy ne merülne fel a neve? Szembejön veled lépten-nyomon, a fővárosi aluljárókban, a liftben, a hír- és szaklapokban, a Facebook üzenőfaladon, egy baráti csevegés közben... Hogy miről beszélek? A TerraPlaza-ról, mely hazánk Európa szerte híres egzotikus állatbörzéje.
A daru az 1910-es években még költött Magyarországon, majd a fészkelő-állomány eltűnését követően néhány ezer példányos őszi és tavaszi vonulóként jelent meg nálunk évről-évre. Daruvonulás videón.
Vissza-visszatérő kérdés: mikor lehet "utcára vinni" a kutyakölyköt? Mikor mehetünk először sétálni a kiskutyával? Ahhoz, hogy erre megnyugtató választ adhassunk, néhány dologgal tisztában kell lenni.
Fogalmam sincs! De ezt talán ezektől a nőgyógyászoktól kellene megkérdezni! Én azonban eddig még nem hallottam ilyen felvetésről, pedig azért nem ma kezdtem a szakmát. Nem tévesztette össze a betegséget valami mással? A parvovírusról soha nem volt szó abban a körben, ami az embereket is érinthetné. A nőgyógyászokat tapasztalatom szerint nem a parvo szokta érdekelni, hanem a toxoplazmózis (ez macskák mellett lehet fontos).
Igen, ne adjon neki száraztápot, vagy esetleg megpróbálhatja beáztatni. Előfordul ez a probléma más cicánál is. Esetleg még állatorvossal megvizsgáltathatná a fogait is, okozhatja fogbetegség is, hogy nem rág.
Vannak olyan kutyák, fajtától függetlenül, akik folyamatosan dobják a szőrüket egész évben. Mióta az évszakváltások ennyire elmosódtak, és a normál tavaszi, őszi vedlés sem kifejezett, egyre több tulajdonos jelzi, hogy az állatkáik folyamatosan dobják a szőrt. Természetesen lehet betegség tünet is - akár belgyógyászati, akár pszichés (a szorongásos habitusú kutyákra jellemző a folyamatos szőrhullás. Ha a szőrhullás valóban kóros méreteket ölt, én vért szoktam venni a kutyától, és egy teljes belgyógyászati rutint kérek le a labortól ilyen esetekben (Lyme-tesztet is). Természetesen lehet először próbálkozni vitaminokkal, megszámlálhatatlan mennyiségű készítmény van forgalomban. Nekem a legjobb tapasztalatom a VMP és a PetPhos 2 tablettákkal van. Ha egyéb betegségtünet nincs, és a vérvizsgálati eredmények is negatívak, abban az esetben kizárásos alapon marad a vitaminhiány.
Ki kell venni minél előbb teknőst a vízből, és megvizsgálni, hogy él-e. Sajnos van rá esély, hogy már nem. Ha él, akkor pedig állatorvoshoz kell vinni.
A pónik ára nagyon változó, általában néhány százezer forint körül van, rengeteg hirdetést lehet találni. Ugyanúgy kell vakcinázni őket, mint a nagyobb lovakat. Ha sikerült megvennie póniját, az állatorvos az előéletének megfelelően összeállítja a vakcinázási programot. A vakcinázásokra és féreghajtásokra póninál körülbelül 25000-30000 forintot kell szánni évente. A körmölés, patkolás módja és sűrűsége tartási hely, és használati mód függő, átlagos esetben körülbelül 6-10 hetente van rá szükség. Általában valóban szükség van állattartási engedélyre, az adott területen az önkormányzatnál kell érdeklődni a helyi állattartási rendeletek iránt (ez városrészektől függően eltérő). A jó minőségű szálastakarmány, főként, ha van esetenként mód a legelésre, alapvetően megfelelő takarmány számukra, szükség esetén megfelelő kiegészítésekkel. Bizonyos szempontokból valóban általában könnyebb pónit tartani, mint "nagy" lovat, és többségük szerencsére nagy ellenálló képességgel rendelkezik, de "igénytelennek" nem mondanám őket, megérdemlik a tisztességes odafigyelést, sőt, bizonyos tartási, takarmányozási hibákra fokozottan érzékenyek!