3691. Vörösiszap katasztrófa: kevés előrelépés egy év alatt
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Egy évvel a kolontári vörösiszap katasztrófa után szinte semmi nem történt annak érdekében, hogy megakadályozzák a hasonló tragédiák bekövetkezését Magyarországon.
Az epilepsziás betegek gondozásba vétele és kezelése során gyakran felmerülő kérdés az emberi és az állatorvosi betegellátásban, hogy hányadik roham után kezdjük el az epilepszia gyógykezelését.
Múlhat el beszélgetés közép-európai hobbiállattartók között anélkül, hogy ne merülne fel a neve? Szembejön veled lépten-nyomon, a fővárosi aluljárókban, a liftben, a hír- és szaklapokban, a Facebook üzenőfaladon, egy baráti csevegés közben... Hogy miről beszélek? A TerraPlaza-ról, mely hazánk Európa szerte híres egzotikus állatbörzéje.
A daru az 1910-es években még költött Magyarországon, majd a fészkelő-állomány eltűnését követően néhány ezer példányos őszi és tavaszi vonulóként jelent meg nálunk évről-évre. Daruvonulás videón.
Vissza-visszatérő kérdés: mikor lehet "utcára vinni" a kutyakölyköt? Mikor mehetünk először sétálni a kiskutyával? Ahhoz, hogy erre megnyugtató választ adhassunk, néhány dologgal tisztában kell lenni.
Kedves Állatbarát! Ha a duzzanat pár napon belül nem csillapodik, vigye el állatorvoshoz, mert kedvence kezelésre szorul. Üdvözlettel: dr. Varga József
Azt, hogy mi ez, és gyógyítható-e, csak a kutya és a szemkörnyékének alapos vizsgálata után lehet megmondani. Mindenképpen (és mielőbb) vigyék el állatorvoshoz!
Kedves Kriszti! A válaszokat a mellékelt cikkben találja.
Nem eszik olyan forrón a kását! Kétségtelen, hogy az említett (köznyelvben "Harder-mirigyként" emlegetett) mirigy az össz könnytermelés 30-50%-át produkálhatja. E könnytermelés kiesése valóban okozhat (nem törvényszerűen) a csökkent könnytermelés miatt száraz szem betegséget, ami hosszabb idő alatt látászavart, esetleg vakságot is okozhat. Vannak esetek, amikor elkerülhetetlen, hogy a hatalmasra duzzadt 3. szemhéj egy része eltávolításra kerüljön, mert a "süllyesztéses" sebészeti módszerrel is kitüremkedne a szemrésből. Láttam olyan eseteket, amikor ilyen esetben is meghagyták a teljes mirigyet, és az így maradt duzzanat miatt a szemhéjak nem tudtak záródni, melynek következtében állandósult a kötőhártya gyulladás. Azaz, az eset súlyosságától függően, egyedenként lehet eldönteni a beavatkozás mikéntjét, módját, mértékét. Nem olyan régen a műtéti megoldás a mirigy teljes eltávolítása volt. Manapság előnyben részesítik a mirigy megtartását, de tudni kell, hogy még ilyen esetekben is kialakulhat a száraz szem betegség (statisztikailag az esetek több, mint 10%-ában). Amennyiben a mirigyet részben vagy egészében el kell távolítani, még mindig nem biztos, hogy kialakul a száraz szem betegség (a mirigy teljes eltávolítása után - statisztikailag - az esetek valamivel több, mint felénél alakult ki). Ha mégis kialakulna, akkor könnypótló szerekkel lehet a könnyhiányt pótolni. A betegség oktana nem kellően tisztázott. Vannak arra utaló jelek, hogy fajtadiszpozíciós betegségről van szó, azaz egyes fajták fokozottan érintettek. Az utóbbi időben saját praxisunkban leginkább bulldogok esetében találkoztunk vele. Mások spánielek, masztiffok, beagle-k, dogok esetében említik. Állítólag nem öröklődő betegség, mégis a tenyésztőkre bízzák, hogy az érintett vérvonalakat kizárják-e a tenyésztésből, vagy sem.
Amire válaszom olvassa, bizonyára már több nap is eltelt. Remélhetőleg a problémák is megoldódtak, vagy enyhültek. Némelyik kutyát valóban érzékenyen érint a falkatársak elvesztése vagy egy új élettérbe történő költözködés. Az átállás néha heteket-hónapokat is igénybe vesz. Amennyiben még mindig tünetek vannak, Bach-virág terápiát tudok javasolni. Alkalmas szert rendelhet a www.4tappancs.hu WEB-BOLTban, vagy külde el a kitöltött ´Bach-virág szerválasztás kutyáknak´ kérdőívet amelyet a honlapomon megtalál.