3736. A legfontosabb eszközök kezdő akvaristáknak
Minden akvarista volt kezdő. Egyesek profivá válnak, mások nem. A kezdeti lépések viszont minden halrajongó számára emlékezetesek maradnak.
Minden akvarista volt kezdő. Egyesek profivá válnak, mások nem. A kezdeti lépések viszont minden halrajongó számára emlékezetesek maradnak.
Elérkezett a zord időjárás, a hideg az utcán sétáltatott, a szabadban tartott állatokra is komoly veszélyt jelent. De mit tehetünk azért, hogy egészségesen átvészelje a telet kedvencünk?
Rég nem látott állatok érkeztek a Fővárosi Állat- és Növénykertbe Ausztráliából. A két vombat, Molly és Wally örökbefogadója az Animal Planet csatorna, amely kizárólag az állatokkal foglalkozik. A növényekkel táplálkozó erszényes pár érkezése igazi különlegesség, hiszen a világon alig néhány állatkertben látható.
Nyíregyházán találták meg Husit, várja (új) gazdija jelentkezését.
Már nem csupán személyesen választhatjuk ki a kutyust, akit szeretnénk örökbe fogadni, hanem virtuálisan is. Sőt, ha nincs helyünk a befogadására, tudjuk online támogatni. Új korszak a menhelyek és a kivert kutyusok életében.
A látványosan fejlődő "bütyök" szinte biztosan gyulladás, mely vagy ízületi, vagy külső behatás következtében jött létre (a szaru megvastagodása hosszabb idő alatt következne be, még atkafertőzés esetén is). Házilagos kezelésre gyulladáscsökkentő (pl. Tetran, Phenylbutazon 5 %) kenőcs lehet megfelelő. De ha súlyosabb a probléma, tályog megnyitásához, esetleg idegen test eltávolításához állatorvost keressen fel. Amennyiben a "bütyök" magától kifakad, úgy tisztítsa meg a baktériumoktól, öblítse ki Betadin-nal, és hegesedésig kezelje antibiotikumos kenőccsel.
Az átélt izgalmak lehetnek kiváltó ok, akkor is, ha állatviselkedési és pszichikai szempontból a "megsértődés" az nem igaz, és nem helyes. A kutyakozmetikában érhette olyan stresszhatás, aminek következtében a vizelést kiváltó ingerhatás megváltozott. De ez csak átmeneti állapot lehet. A másik ok lehet az ivartalanítás hatására jelenleg változás alatt lévő hormonháztartás. A harmadik ok lehet, hogy, ha nem lett volna, - egyébként nagyon helyes és példamutató módon, - ebben a korban ivartalanítva, akkor most kezdene ivaréretté válni, amely gyakorta befolyásolja a vizelési szokásokat. A negyedik ok lehet, hogy a tartási körülményekből eredően (elkényeztetés ?) kezd dominánssá válni és tulajdonképpen un. ´jelölő vizelést´ végez. (Mivel egyedüllét közben nem produkál ilyesmit, erre nem kevés a gyanú. Ugyanis olyankor nincs ki előtt demonstrálni a birtoklást, határt, vagy más domináns megnyilvánulást !)
A leírásból nem derül ki, hogy a "kis mopszom" az állat korára, vagy méretére vonatkozik (már azon túlmenően, hogy a mopsz eredendően kis méretű). Kölyök esetében a gennyes kötőhártya gyulladás különösen súlyosan esik latba. Ezért egyáltalán nem szeretném megnyugtatni, ellenkezőleg. Mivel ez a tünet akár a szopornyica tünete is lehet, ezért sürgős állatorvosi vizsgálatot javaslok - remélem, ez azóta meg is történt. De felnőtt korban sem örülünk különösebben ilyen tüneteknek. Mivel a kötőhártya gyulladás más betegségek kísérő tünete is lehet, alapos vizsgálatra lesz szükség, és az elkövetkező néhány napon fokozottan kell figyelni az állat állapotának változására. A "hártya" valószínűleg az előesett 3. szemhéj, ami kiszáradásra (pl. hasmenés esetén), esetleg általános gyengeségre, elesettségre utalhat, de önálló betegségként is jelentkezhet. Utóbbi esetben műtéti megoldásra lehet szükség. Tehát: Nem semmi! Komoly!
Kedves kérdező! Nagyon jók a kérdései, de ezzel inkább etológushoz, zoológushoz forduljon a pontos válasz érdekében. Magam is ennyi bizonytalansággal számolok, nekem is van cicám, kijárhat az utcára, de nem tudom ki és mikor tanította meg neki az utcai viselkedés szabályait... Viszont nyakörv helyett cicahámot tettem rá. Nem tudja leszedni, és arra ráírtam a címem, arra az esetre ha elveszne, vagy baj érné. Sajnos olyanok, mint a gyerekek, van akit sok baj ér van akit meg kevés, fontos dolog az elővigyázatosság, de nem őrködhetünk örökké. Üdvözlettel.
A cicák (és a többi házikedvenc) etetésénél is nagyon fontos a változatosság, a vegyes étrend. Azaz kapjon házikosztot, száraz tápot, konzervet vegyesen. Mivel idősebb korban már ezen nehéz változtatni (főként, ha egy típusú márkához van szoktatva), ezért ezt érdemes fiatalon már elkezdeni.