376. Állatpszichológia: Egy felkapott trend
Hogy jobban megértsék kedvenceiket, egyre több kisállat szerető ember fordul állat lélekbúvárokhoz. De kik is ezek az állat lélekbúvárok és mivel foglalkoznak?
Hogy jobban megértsék kedvenceiket, egyre több kisállat szerető ember fordul állat lélekbúvárokhoz. De kik is ezek az állat lélekbúvárok és mivel foglalkoznak?
Az emberek mindig is rejtélyesnek találták a macskaféléket. Ezért van az, hogy az évszázadok során sok és sokszor nevetséges tévhit terjedt el a macskákról. Ezek közül sok teljesen abszurd, miközben van olyan is, amelyet az emberek többsége elhisz.
„Esélyes Ebbé válás, avagy javaslatok a menhelyi állatok életesélyeinek növelésére” címmel rendezett tudományos szimpóziumot a Felelős Állatbarátok Egyesülete és a társszervező Rex kutyaotthon Alapítvány Budapesten. A konferencia célja az volt, hogy a meghívott szakemberek és a média segítségével felhívják a társadalom figyelmét a felelőtlen állattartás egyik szomorú következményére, a kóborállat-problémára, és egyúttal praktikus, jól alkalmazható megoldási lehetőségeket kínáljanak a megjelent szakemberek számára.
Nem csak a hírességek kerülhetnek címlapra a botrányaikkal – hanem a házi kedvenceik is! Hogyan kelthet botrányt egy ártatlan háziállat? Olvasd el a cikket, és megtudod.
Számos tanulmány kimutatta, hogy a kisállatok jó hatással vannak gazdáikra mind fizikailag, mind mentálisan és érzelmileg.
Ha a kutyád folyamatosan hány, az komoly probléma jele lehet, és azonnal cselekedni kell. A hányás okai nagyon változatosak lehetnek, az egyszerű gyomorrontástól a súlyosabb egészségügyi problémákig. Itt van néhány lépés, amit tehetsz: 1. Vedd figyelembe a hányás gyakoriságát és megjelenését Egyszeri vagy alkalmi hányás: Előfordulhat, hogy a kutya valamit rosszat evett (pl. gyorsan evett, romlott ételt fogyasztott). Ha csak egyszer vagy kétszer fordul elő, és a kutya állapota stabil, nem feltétlenül kell aggódni. Folyamatos vagy ismétlődő hányás: Ha a kutya többször hány egy nap alatt, vagy ez több napig is fennáll, az komolyabb problémára utalhat, és állatorvosi vizsgálat szükséges. 2. Nézd meg, mi van a hányadékban Ételmaradékok vagy fű: Ha a kutya nemrég evett valamit (pl. fű, amelyet gyakran fogyasztanak, ha gyomorproblémájuk van), lehet, hogy csak gyomorirritációja van. Vér vagy sötét szín: Ha a hányadékban vér van, vagy az sötét, fekete (ami vérzésre utalhat), ez sürgős orvosi ellátást igényel. Habos, sárgás váladék: Ez gyakran az üres gyomorból származik, és lehet, hogy az epével van összefüggésben. 3. Egyéb tünetek figyelése Látszik rajta, hogy fájdalmai vannak: Fájdalom, levertség, vagy étvágytalanság súlyosabb problémára utalhat. Hasmenés, levertség, láz: Ha a hányás mellett ezek a tünetek is jelen vannak, fertőzés, mérgezés vagy komolyabb betegség jele lehet. Letargia vagy kiszáradás: Ha a kutya bágyadt, és nem iszik elég vizet, fennáll a kiszáradás veszélye, ami különösen veszélyes. 4. A víz és az étel elhagyása egy időre Ne adj enni pár órán keresztül: Ha a kutya folyamatosan hány, tarts néhány órás éhgyomri időszakot (6-12 órát), hogy a gyomrának ideje legyen megnyugodni. Vízhez való hozzáférés: Friss víz mindig legyen elérhető, de ha a kutya nem tudja megemészteni a vizet sem, és azt is kihányja, vedd el tőle egy rövid időre, és kis mennyiségekben adj neki vizet később. 5. Orvosi ellátás szükségessége Állatorvos felkeresése: Ha a kutya állapota nem javul 24 órán belül, ha kiszáradás tüneteit mutatja (pl. száraz íny, bágyadtság), vagy ha további tünetek jelentkeznek (pl. vér a hányadékban, hasmenés, levertség), mindenképp fordulj állatorvoshoz. Mérgezés lehetősége: Ha fennáll a gyanú, hogy a kutya mérgező anyagot evett (pl. mérgezett növények, vegyszerek), azonnal keresd fel az állatorvost. 6. Diéta és fokozatos visszatérés a normál étrendhez Ha a hányás megállt, fokozatosan visszaállíthatod az étkezését könnyen emészthető ételekkel (pl. főtt csirke, rizs), majd lassan visszatérhetsz a normál étrendhez, ha az állapota javul. Potenciális okok, amelyeket figyelembe kell venni: Gyomorrontás Ételallergia Fertőzések (pl. parvovírus) Bélrendszeri blokkok (pl. lenyelt tárgyak) Mérgezés (pl. vegyszerek, mérgező növények) Hasnyálmirigy-gyulladás Vesebetegség Ha a hányás folytatódik vagy romlik a kutya állapota, haladéktalanul fordulj állatorvoshoz.