4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
A pupilla tágasságát és szimmetriáját a III. agyideg szabályozza. Pszichés izgalmi hatásra tágul, paraszimpatikus hatásra szűkül, a fényerősségtől függetlenül. A pupilla egyenlőtlen tágasságát okozhatja a III. agyideg működésének zavara (perifériás ideg károsodása, agyrázkódás), és a szem belső szerkezetének betegségei is (belső szemgyulladás, fertőző betegségek, pl. FIP, Aujeszky, valamint glaucoma esetén ). Lényeges, hogy a cica szemének pupillája tartósan tág, vagy éppen az ellenkező oldalon nem képes tágulni. Ha ez a probléma többször ismétlődik vagy tartóssá válna, mielőbb vigye el a cicát állatorvoshoz.
Ha vörösfülü ékszerteknősről van szó, akkor mélyebb kerti tóban (minimum 120 cm) átteleltethető minden gond nélkül. Ha erre nincs lehetőség, akkor egy 7-10 °C hőmérsékletű pincében, kis vízben megoldható a teleltetés.
Szerintem ez csak a tengerimalacok szokásos kommunikációs hangja. Puttyogásnak is szoktam hívni. A legtöbbféle érzelmi hatásra ezt a hangot adják ki (öröm, jóérzés, izgalom, stb.), de félelem esetén inkább sivítozásba megy át.
Általában nem szoktam javasolni, az esetleges agresszió miatt. De óvatosan és fokozatosan szoktatva esetleg meg lehet próbálni, főleg, ha kis koruktól szoktatjuk őket. Szóval nem tudom :)
Ne ijedj meg, semmi egészségügyi problémája nincs a kis gekkódnak. A leopárdgekkók egészséges emésztése szempontjából elengedhetetlen, hogy homokot vagy apró kavicsokat nyeljen le az állat, ez náluk természetes jelenség.