4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
Nem kizárható az egészségügyi ok, de nagyon minimális a valószínűsége. Valószínűbbnek tartom, hogy a tartási okok (nevelési hiányok, elemberesítés, elkényeztetés, nem megfelelő falkarangsor) vagy valamilyen oknál fogva kialakult túlzott örzési hajlam állhatnak a tünet mögött. Csak egy helyszíni adatfelvétel, megfigyelés és a kutya tesztelése után lehet érdemi, felelősségteljes tanácsokat adni.
Valószínűleg egy allergiás bőrgyulladás (de látni kellene...). Ha mindenképpen megvárja a pénteki állatorvost, akkor addig Betadine-nal tudja fertőtleníteni. Szerencsés lenne, ha le tudná nyírni/borotválni az érintett területet.
Parazita ellenes kezelés lenne az elsődleges teendő Ruminogén, vitapol adagolás kiegészítőként Réti széna, nyalósó legyen előtte
Mindenképpen vizsgáltassa meg állatorvossal. Vérvétel fontos lehet, nincs-e valami szervi baja. Fyakori a pajzsmirigy túlműködése idős cicában, ami fokozott aktivitással is járjat. Sajnos akár valamilyen agyi folyamat, dagnat is okozhat viselkedés változást. Ennek kizárására CT vizsgálatot érdemes csináltatni. Ezt Budapesten a SZIE Állatorvostudományi Karán a Sebészeten meg tudják csinálni.
Glaubersó vagy keserűsót kell adni neki vízbe, acibetet adni még Beöntést alkalmazni, ha nem javul állatorvost kihívni!