4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
Ez elég veszélyes dolog! Állatpatikákban kaphatók olyan spray-k (keserűspray például), amelyek rossz ízük miatt megakadályozzák a rágcsálást! Persze erőspistával is lehet próbálkozni, csak elég furán nézne - és érződne - ki a lakásban, amint bekennek minden vezetéket a piros pasztával.
Valószínűleg nem mosod át elégszer a kvarchomokot, mielőtt vízcserét hajtasz végre. Minimum tízszer jól át kell mosni a terrárium kvarchomok aljzatát és akkor ez a probléma nem fordulhat elő.
Nem hiszem, hogy nősténynek nézné. Egyszerűen csak szexuális ingert vált ki belőle az új jövevény. A jelenség egyébként gyakori az állatvilágban, nem csak hím fajtársra irányulhat, hanem pl. a gazdikra (kutyáknál) vagy berendezési tárgyra is. Megoldás lehet, ha külön teszzük őket vagy ivartalaníttatjuk az idősebb hímet.
Elképzelhető, hogy veleszületett probléma. Ha rohangál, akkor szerintem nincs ok aggodalomra. Arra kell figyelni, nehogy elkezdje rágcsálni magának a lábát! Ez akkor szokott előfordulni, ha egyáltalán nem érez a beteg lábbal.
A kérdés első részére válaszom (asszisztencicám szavait idézve:)): "Násztáncot jár!" A nyuszival valószínűleg továbbra is próbálkozni fog, de természetesen eredménytelenül, azaz "szaporodásra képes utód" nem fog születni, hiszen ez csak azonos fajú állatok párzása esetén történhet meg. Ha nem alakul ki a "békés" egymás mellett élés a t. malackák és a nyuszi között, akkor jobb lenne mindenkinek, ha külön ketrecbe, esetleg látó- és szaglótávolságba helyezné át őket. A nyuszi ivarát a pénisz jelenléte vagy hiánya esetén lehet megállapítani, ami nem egyszerű feladat és némi szakértelmet igényel. Pl. egy állatorvos valószínűleg meg tudná állapítani.