4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
A hatása nem vész el, de ha utálja az ízét, akkor porrá zúzva sem fogja szívesen megenni. A májkrémbe vagy olajos halba keverés sokszor beválik.
Láttam már "reménytelen" esetet, olyan kutyust, aki sosem szokta meg a cicák jelenlétét. Azért ez ritka. Többnyire sikerül a barátkozás. Fontos az első élémény, nehogy nagy rohanás, üldözés törjön ki első alkalommal. Egyébként érdemes rájuk bízni a dolgot és csak a háttérből figyelni, nem közbeszólni!
A vizet elég hetente cserélni abban az esetben, ha megfelelő szűrő működik az akvaterráriumban. A szűrőnek óránként legalább 5-6 szor át kell szűrnie a teljes vízmennyiséget. Nyers hús, máj etetését a tisztítás napjára kell időzíteni, vagy kisebb terráriumban kell őket az etetés idejére áttenni.
Vannak olyan szőr-/bőrtápláló folyadékok, tabletták, amik serkentik az új szőr növését és ezzel gyorsítják a régi szőrök levedlését. És persze a gyakori kefélés.
Valóban igaz, hogy nem hangos, rikácsolós fajta, hangja kecske mekegéséhez hasonló (nevét is innen kapta). Hogy a legcsendesebb-e, arra nem tudnék pontos választ adni.