4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
Én valóban nem javaslom idős szukáknak a gyógyszeres fogamzásgátlást, mert sokkal nagyobb a méhgyulladás vagy/és emlődaganat kialakulásának az esélye. Ma már kitűnő altatószerek vannak, biztonsággal lehet idős állatot is altatógéppel altatni, és inkább megoperálom egészségesen 10 éves korban, mint betegen 12-13 éves korában.
14 évesen már nagyon nagy megterhelés, hogy ennyiszer ellik és ellett. Én biztos ivartalaníttatnám, mert teljesen ki fog merülni a szervezete! A hányásnak sok oka lehet, a sok szőr lenyelésétől a vesebetegségig egy csomó dolog okozhatja. Szóval ezzel érdemes állatorvoshoz elmenni. Nem hiszem, hogy féltékeny lenne, egyszerűen csak zavarja, "sok" már egy 14 éves macskának az állandó zaklatás. De remélhetőleg a kicsi hamar lenyugszik és békén hagyja anyját!
A büdös szájszagot legtöbbször ínygyulladás okozza, aminek hátterében sokszor vírusfertőzés áll. Mindenképpen el kellene vinni állatorvoshoz!
Meg lehet próbálkozni a "tente cica, tente" varázsszavakkal, hátha sikerül. Bár erre kevés esélyt látok! :) És sajnos jó módszer sincs az esti altatásra. A cicák (szerencsére) ilyenek, ezért szeretjük őket. Meg kell tanulni együtt élni velük. (Vagy zárhatóvá kellene tenni az ajtót és hangszigetelni...)
Nekünk még nem volt szfinx cicánk, így nem volt alkalmunk segédkezni egy ilyen fajtájú egyed szülésénél. Így azt javaslom, hogy konzultáljon a tenyésztővel, és ha problémát észlel, kérjen állatorvosi segítséget.