4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
Az ultrahangos riasztók nem zavarják a kutyákat és macskákat, de természetesen lehet egyéni érzékenység, aminek következtében az állat viselkedése megváltozhat.
A folyadék fogyasztás és rágcsálás mind azon múlik, mit eszik az egér. Ha pl. lédús gyümölcsöket vagy zöldségeket fogyaszt nagy arányban, akkor nem feltétlenül kell mellé folyadékot innia. Ha inkább szárazabb eleséget kedveli az állat, és e mellett nem iszik, akkor a vizét kell valamivel ízesíteni, pl. cukormentes gyümölcslé, hogy kedvet kapjon inni. Rágcsálás gyanánt rágófával, magvakkal lehet kínálni.
A csincsilláknál a vemhességi idő nagyon hosszú, 110-114 nap. A párzást követő hónapban ultrahangos vizsgálattal meg lehet állapítani a vemhességet, de ultrahang nélkül a nőstény állat súlygyarapodása utal a fogantatásra.
Sajnos a nyusziknál mindig ezeket a tüneteket tapasztaljuk, ha bármilyen betegségük van. Az ok ezerféle lehet, ezért csak egy alapos vizsgálat után tudnánk pontos diagnózist mondani. Ha megteheti, kérem, hozza el az állatot, és személyesen már többet tudunk mondani.
A probléma nem tűnik súlyosnak. Valószínűleg csak rándulás történt, ami magától is a meggyógyulhat, de ha a fájdalom 1-2 napon belül nem szűnik meg, akkor mindenféleképpen hozza el vizsgálatra!