4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
A képek alapján vannak benne leonbergi jegyek, de nem egyértelmű, más fajták is számításba jöhetnek. Ezért jó lenne, ha elhoznánk a Rendelőnkbe, ahol nagy valószínűség szerint megállapítható lenne, és tanácsot is tudnánk adni a neveléséhez, kezeléséhez..
A nőstény macska ivartalanítása 10-14 ezer forintba kerül állatorvosi rendelőtől függően. Érdemes figyelni az ivartalanítási akciókat! Most a Zöld Zebra szervez egyet: http://www.zoldzebra.hu/hu/files/downloads/doku/ivcipakc_200911_12.pdf
Ha kétségei vannak az állatorvosuk diagnózisával kapcsolatban, akkor javaslom egy fogászati szakrendelés felkeresését. Ha ilyen nincs a környéken, akkor egy másik állatorvosnak is megmutathatja, kikérve az ő véleményét is.
Légúti problémákat okozhat baktérium feldúsulás, vagy idegen tárgy (alomhoz használ homok, granulátum, vagy fészekanyagként kapott forgácsdarabka) elakadása, esetleg akár élősködő is. Érdemes állatorvost felkeresni a légutak átjárhatóságának ellenőrzése, esetleg antibiotikum kezelés céljából.
A viaszbőr színe a hullámos egész élete során fog változni (vagyis nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy pl. a hím viaszbőre kék, a tojóé barna). Ivarérettség tekintetében a hímek általában később érnek, de a fiatal tojókat jobban megviseli egy korai fejlődési stádiumban történő továbbszaporítás. Legalább 10 hónaposak legyenek a madarak, mikor költőodút kapnak.