4071. Kiscica a családban: mire kell figyelni?
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
Milyen teendőink vannak, ha kölyök macska kerül otthonunkba? Mutatjuk!
A cicák hangjelekkel, mimikával, testbeszéddel és szagjelekkel kommunikálnak. A mimika finomabb jelzésnek számít, ezzel szemben a testbeszéd, a testtartás már jóval nagyobb távolságból is látható.
Amikor a cica mellett döntünk, akkor előre el kell határoznunk, hogy nyaraláskor magunkkal vigyük-e az állatot vagy sem. Mindkét változathoz előkészületre van szükség.
Kifejlett macskáknak - kilenc hónapos kortól kezdve - csak napi 1-2 étkezésre van szükségük. Az alapvető tápanyagok közül a macskák számára a legfontosabb a fehérje, ebből igényel a legtöbbet.
A macska vitaminigénye jelentősen nem különbözik a többi húsevő állatétól, kivéve az A-vitamint, amelyet a macska nem tud előállítani karotinokból (például répából).
Ha a Vagothyl-os ecsetelés nem használ, mindenféleképp fel kell keresni egy állatorvost. Daganat lehetne, bár a kora nem indokolja. Szövettani vizsgálatot javasolnék. A tünetek alapján Papillomának (vírus okozta daganatos elváltozás) tűnik, annak ellenére, hogy vírust nem tudtak kimutatni. Mint már írtam szövettani vizsgálatot javaslok.
- Nagy a valószínűsége, hogy, ha minden úgy marad ahogyan eddig volt, akkor nem fogja használni a kutya a kutyaházat. - A változás oka valószínűleg a macskák és a kutya megváltozott viszonya körül keresendő, (főleg az ivarérettségre lehet gyanakodni!) esetleg más állat: egér, patkány, valamilyen bogár, stb. - A vizelettel való jelölés arra enged következtetni, hogy valamilyen idegen szagtól akarja a kutya megkülönböztetni Több dolgot is meg lehet próbálni: 1./ megváltoztatja a kutyaház helyét, ezzel egy időben az Ön és a kutya illatanyagával preparált új bélést rak bele 2./ hosszadalmas és kitartó tréninggel visszaszoktatja a kutyát a kutyaházba 3./ bent az EMBERházban kialakít a kutyának egy új helyet és a kutyaházat elajándékozza egy rászoruló állatmenhelynek
A kérdés rövid és egyszerű, a válasz sokkal összetettebb. Az akvárium megvilágítását általában a növények (és az akváriumot szemlélők) igényeinek megfelelően szokás megválasztani - avagy fordított módszerrel, tehát a megvilágításnak megfelelő növényválasztással. A fénycsövekre általában igaz, hogy azonos W érték mellett nagyon eltérő fényerőt bocsájtanak ki (ez számokban mérve 10-szeres szorzónál nagyobb is lehet), ezért önmagában a fényerősség megjelölésére fénycsöveknél a W alkalmatlan. Jól megválasztott fénycsövekkel, normál fényigényű növények számára, 100 liter körüli akváriumoknál a 36 (2*18) W-os, T8-as megvilágítás általában megfelelő szokott lenni. A neonhalak alapvetően sötét vízben élnek eredeti élőhelyükön, árnyékkedvelő szokásuk akváriumban is érvényesül, víz tetejére lógó vagy vízen úszó növényekkel valamelyest előtérbe lehet hozni a csapatot (vagy a neonhalakhoz illeszkedve választani meg a megvilágítást).
A leírtak alapján két eset lehetséges. Szaporodni szeretne, vagy begyhurutban, bakteriális feldúsulásban szenved. Ha nincs lefogyva, ürüléke megnövekedett mennyiségű, de sűrű álagú és meglehetősen bűzös, akkor költeni szeretne, amennyiben sovány a madár, ürüléke híg, esetleg vizenyős, akkor fertőzés okozott megbetegedést. Utóbbi esetben állatorvost kellene felkeresni kezelés, gyógyszer felírása céljából.
Bizony, a jelek alapján egyáltalán nem kizárt, hogy elléshez készülődik az állat. Ha lehetőségük van rá, mutassák meg állatorvosnak.