4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Lisztérzékeny kutyáról még nem hallottam, de ha ez a problémája lenne, akkor sem hányás lenne a következménye. Ha mindig kihányja, akkor nem kell többször kenyeret adni neki, hisz a tápok, amiket adnak a kutyusnak, teljes értékűek. Ez azt jelenti, hogy minden szükséges dolgot tartalmaznak, amire a kutyának szüksége van és nem szükséges azt egyebekkel kiegészíteni. Hányás egyébként gyakori jelenség kiskutyáknál, sokszor a hirtelen nagy mennyiségben bezabált kaja okozza. Ha nem jár levertséggel, hasmenéssel, étvágytalansággal, akkor normálisnak is tekinthető (többnyire :)). Az adagolással kapcsolatban mindig el kell olvasni a kutya korának megfelelő táp zacskóján, hogy adott testtömegű állatnak mennyi a napi tápadagja és pontosan ezt a mennyiséget kell több részletben adagolni neki a nap folyamán.
A kalitka alját úgy a legkönnyebb tisztán tartani, ha aljzata fiókos. Ebbe időnként cserélve, szitált folyami homokot tegyünk, ne újságpapírt vagy forgácsot. Nagyon népszerű a papagájtartók körében a zeovit, amely jó felszívó és szagtalanító képességgel rendelkezik és nyomelemeket is tartalmaz.
Nem szokott különösebb gondot jelenteni a dolog. Ha egy cica nem szoptat, akkor hamar elapad a teje és ezel nincs is különösebb tennivaló. Ha mégis túlzottan duzzadtak lennének az emlői és bágyadt vagy étvágytalan lenne az állat, akkor állatorvoshoz kell fordulni.
Általában ennyi idős korban még nem igazán állapítható meg egyértelműen az ifjú teknősök neme. Két-három évre van ahhoz szükség, hogy a különbségeket könnyen észrevehessük. Ekkor már észrevehető a hím és a nőstény közötti méretbeli eltérés, illetve a hímek valamennyivel hosszabb elülső lábán elhelyezkedő karom.
Ha huzamosabb ideje "tetteti" a dolgot és levegőt sem vesz, akkor attól tartok, hogy tényleg halott.