4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Először egy otoscopos vizsgálatra (esetleg toklász lehet benne!), majd alapos (de tényleg nagyon alapos!) fültisztításra van szükség. Ezt általában a rendelőben szoktuk végezni és nem bízzuk a gazdira. Ezután a fülgyulladás típusának megfelelő gyógyszeres fülcseppel kell otthon kezelni az állatot. Bizonyos időközönként szükség van ismételt állatorvosi kontrollra is! Az OtiCat fülcsepp egyébként csak bizonyos fülbetegségek esetén kellően hatékony és a legtöbb fülgyulladásnál hatástalan tud lenni.
Ha a cica lakásban él, akkor kb. 3 havonta, ha "kinti" cica, akkor sűrűbben (kb. 1 havonta) ajánlatos fürdetni.
A nőstény guppi hasa "elfeketedik", ha vemhes. A teknősök minden csigát megesznek (beleértve az almacsigát is). A hím ékszerteknősök karma jóval hosszabb, mint a nőstényeké, ezzel szemben a nőstények sokkal nagyobbra nőnek, mint a hímek.
Igen, okozhat egészségügyi problémákat, és tenyésztési szempontból sem előnyös a dolog. Sokkal gyakrabban fordulhatnak elő veleszületett betegségek az ilyen párosításból származó utódoknál. Iyen párosítást csak nagyon indokolt tenyésztési szempontok esetén szoktak végezni, de orvosilag akkor sem javasolt. Azt tanácsolom, hogy keressenek egy másik párt a kutyusnak, aki nem ilyen közeli (féltestvér) rokon!
A kép alapján első látásra gombás bőrbetegségre gondolok. De egyéb betegségek is okozhatnak ilyen tüneteket, azonban vitathatatlanul a gombásság a leggyakoribb. Ha tényleg gombásságról van szó (ezt biztosan csak laborvizsgálattal, esetleg személyes vizsgálattal lehet megállapítani) akkor hosszú kezelésre van szükség. Azt javaslom, hogy fürösszék meg a cicát Nizoral samponnal 4 naponta, kb. 4-5 alkalommal. Ha egy-két hét alatt sincs javulás (az is javulás, ha nem terjed a szőrhiány!), akkor el kellene vinni állatorvoshoz.