4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Leveléből úgy sejtem, már régóta áll fenn a deguja "náthája". Ebben az esetben úgy érzem, antibiotikumos kezelésre lenne szükség, amit az állatorvosa injekció formájában ad majd az állatnak. Fontos azt is megjegyezni, hogy a degu nehezített légzését nem csak megfázás vagy fertőzés okozhatja. Előfordulhat, hogy poros alomanyag (pl. forgács vagy macskaalom) okozza az állat prüszkölését, illetve nem zárható ki (főleg idősebb állat esetében) egy esetleges tüdődaganat miatti nehezített légzés sem. Vigye állatorvoshoz!
A mongol futóegerek "sajnos" nagyon aktív állatok. Óriási mozgásigényük van, melyet a ketrec vagy terrárium átrendezésével, ásással, kaparással vezetnek le. Természetes élőhelyükön földalatti járatrendszerekben élnek, így a ketrecben is létfontosságúak számukra a búvóhelyek. Azt javaslom, helyezzen be a terráriumba wc-papír gurigákat, félbevágott kókuszdiót vagy egyik oldalán kitört, lefordított virágcserepet. Ezek a tereptárgyak nem csak menedéket jelentenek az állatoknak, hanem ingergazdag környezetet is, így a hímnek is lehetősége lesz félrehúzódni az aktívabb nőstény elől. Egy külföldi szakirodalom szerint (http://home.wtal.de/ehr/gerbils/behavior.htm) a búvóhely és járatok nélküli terráriumban született állatoknál gyakran előfordul sztereotíp, vagyis kényszeres ásás, kaparás. Lehetségesnek tartom, hogy az Ön nőstény futóegerével is ez a helyzet. Ebben az esetben is azt javaslom, próbálja meg a ketrecet az állatok számára érdekesebbé, jobban kihasználhatóvá tenni pl. gurigákkal, rágcsálható fadarabokkal, búvóhelyekkel.
Nem hiszem, hogy bélcsavar lenne, annak nagyon súlyos tünetei vannak, gyors elhullással. Valószínűleg az eledel erjedt a beleiben. Oka vagy a tápban keresendő (nem tudom, mit ehetett, így most nem kezdem el sorolni :))), vagy pedig a kutyus emésztésével lehet probléma. Irány az állatorvos, ha továbbra is fennáll a puffadás!
Szeretném én is látni azt a videót, hátha megtudom belőle, hogy mennyire bírják a fogságot a sivatagi rókák és mennyire problémás a tartásuk! :) Amúgy nem tartanék otthon rókát, jól el vannak ők a sivatagban, ráadásul a göritartás már elég jól dokumentált terület, kevesebb csalódással, problémával kecsegtet!
Ha már esznek szilárd eledelt a kicsik és nem szopnak. Kb. 6 -7 hetes koruktól már lehet.