4076. Macskabetegségek: tünetek és kezelésük
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Bizony kedvenceddel is megeshet, hogy megbetegedik, esetleg baleset éri. Ebben a fejezetben részletesen írunk a különböző macska-betegségekről, ezek tüneteiről, lefolyásairól, kezelési módjairól.
Fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, fertőző hashártyagyulladás - hogy kezeljük, mit tegyünk?
A macska külső élősködőihez tartoznak a bolhák, a vérszívó- és szőrtetvek, a rühatkák, a kullancsok. A belső élősködők a bélben élősködő paraziták.
Cicánk sok olyan helyre be/fel tud mászni, amire legmerészebb álmainkban sem gondolnánk: például bemászik a mosógépbe (a felültöltősbe is), a mikrohullámú sütőbe, a mosogatógépbe, a szárítóba, a kandallóba, a nejlonzacskóba, felugrik az ablakpárkányra, a szekrények tetejére, a gáztűzhelyre stb.
Bárhová megyünk a cicával, lehetőleg mindig vigyük magunkkal a legközelebbi állatorvos nevét és elérhetőségeit. Vészhelyzetben lehet, hogy éppen ez menti meg az állat életét. Elsősegélynyújtáskor fontos, hogy a légutak szabadok, átjárhatóak legyenek
Nem írja, milyen nemű és korú a hörcsöge. Általában az ellenkező nemű párt elfogadják az idősebb állatok is, sőt gyakran két nőstény is gond nélkül tartható együtt. Általában a problémát két ivarérett hím összezárása szokta okozni, sokszor mindennaposakká válnak az állatok közti verekedések. Azt javaslom, ha hím hörcsöge van, nőstényt válasszon mellé társnak.
A deguknak csak akkor kell vágni a karmait, ha maguk nem koptatják. A deguk karmai akkor is hegyesek, ha nincsenek túlnőve, ez teszi lehetővé a biztos fogást a mászófákon. A kéthetes kisdeguk karmait nem érdemes levágni, a karmok méretre kopnak, ahogy a deguk nőnek és egyre többet futkároznak.
Sajnos a tengerimalacokat nem lehet szobatisztaságra szoktatni. Általában csak azok az állatok képesek ezt megtanulni, amelyeknél a törzsfejlődés során ösztönös viselkedésként kialakult, hogy saját lakhelyüket nem szennyezik be, attól távolabb, és általában egy helyre ürítenek.
Deguknál már egyész fiatalon is jó elkülöníthető a két nem. Ha a két állatot egyformának látja, biztos, hogy egyivarúak. A deguk fél éves koruk környékén válnak ivaréretté. Az egymásra ugrálás kölyköknél természetes dolog, játéknak fogható fel.
Tényleg nehéz megmondani, mi lehet a furcsa testhelyzet oka. Elképzelhető, hogy valamilyen időszakosan jelentkező hasi fájdalom vagy diszkomfort érzés (székrekedés, felfúvódás) van a háttérben. Ezek röntgenvizsgálattal diagnosztizálhatók. Ha a tünetek nem szűnnek és az állat kedvetlenné válik, keresse fel újra állatorvosát.