4241. A puli nem kutya, az Puli
A puli világszerte talán a legismertebb magyar terelő pásztorkutya. Bátran mondhatjuk, a puli meghódította a világot, és számos országban tartják, tenyésztik.
A puli világszerte talán a legismertebb magyar terelő pásztorkutya. Bátran mondhatjuk, a puli meghódította a világot, és számos országban tartják, tenyésztik.
Aki már élt vele együtt, az tudja, hogy a pumi ellenállhatatlan késztetést érez arra, hogy a középpontban legyen, a maga saját kicsi világában szerepeljen.
A magyar vizsla kutyafajtát nem lehet „csak” kedvelni – csak rajongani lehet érte. Hiszen a vizsla is imádattal csüng gazdáján.
A hallójárat gyulladásos megbetegedései nem gyakoriak macskában. Leggyakrabban fülrühösség okozza, az is elsősorban kölyök és fiatal állatokban, bár idősebb macskákat is megfertőzhet.
Belső parazitáknak nevezzük azokat az apró állatokat, melyek behatolnak a test belsejébe, s ott táplálkoznak és fejlődnek. Ha leszámítjuk az egysejtű véglényeket, a leggyakrabban előforduló belső paraziták a bél- és a kopoltyúférgek.
Hogy melyik malacka mennyire harapdálós, malaca válogatja. Valaki egy komolyabbat is képes beleharapni a gazdájába, ha éppen rosszkor zavarja, ám ez elég ritka. A legtöbben csak játékból harapdálnak, lételemük, hogy mindent megkóstoljanak - beleértve a kezünket is. Ha még új a malacka, az idő múlásával az is lehetséges, hogy felhagy majd ezzel a szokással.
Mindenképpen azt javaslom, hogy ne telefonon beszélgessenek a kutyáról az orvossal (így nem lehet megítélni az állapotát), hanem mielőbb keressék fel őt a rendelőjében. Biztosan lesz javaslata arra, hogy mivel lehetne próbálkozni. Ha azonban valóban bélelzáródást okozna a papírzsepi, akkor a műtét elkerülhetetlen lesz.
A kölyökkorú szukákban gyakori az első tüzelés előtti hüvelyhurut, ami az első tüzelés után magától el szokott múlni. Ha már lezajlott az első tüzelés, akkor ez a tünet már mindenképpen más megítélés alá esik. Javaslom az állatorvos felkeresését!
Az egy lábon állás az egészséges madár természetes pihenő pozitúrája. Betegségre csak akkor lehet ebből következtetni, ha a korábbi viselkedéséhez képest jelentős a változás. Az ujjak duzzanata lehet keringéi rendellenesség, vagy köszvény következménye. Előbbi ritkán jelentkezik kanáriknál, utóbbihoz fehérjében gazdag, "A" vitaminban szegény táplálás társul. Vagyis, ha nem kapott a madár sok állati fehérjét (például főtt tojást), akkor nem valószínű a köszvény kialakulása, de a biztonság kedvéért javaslom hetente 2-3 alkalommal reszelt sárgarépa etetését. Ha mégis keringési rendellenességről lenne szó, azt leginkább elhízás okozhatta, ezért kerülendő a mézesrudak és más nagy energiatartalmú eleségek etetése. A vitaminos magkeverék eddigi tapasztalataim szerint "parasztvakítás" (hangsúlyozottan magánvélemény, ami azon alapul, hogy eddig csak olyan keverékkel találkoztam, ami "gagyi módon´" Jolovit-ba áztatott magokat tartalmazott, vagy nem volt benne vitaminkiegészítés a cimkézés ellenére) mivel, vagy azok a különböző vitaminok vannak felsorolva csomagoló anyagon, melyeket a magok eleve tartalmaznak, vagy ha esetleg csomagolás előtt bekeverték, beáztatták valamilyen vitaminos készítménybe, az csökkentheti az etethetőség időtartamát, penészedési folyamatokat gyorsíthat fel.
Tapasztaltam már álmukban hangadást, de nem rikoltozást. Az ilyen fajta sikításokat okozhatja fizikai fájdalom, düh esetleg félelem. Igaz erről feljegyzések nincsenek, de néha magam is úgy tapasztalom, hogy a sünik is álmodnak. Legalábbis én úgy értelmezem amikor álmukban hangokat adnak vagy futnak mint a kutyák. Előfordulhat, hogy ha tényleg jól van a süni és semmi jele fájdalomnak se, hogy esetleg rosszat álmodik. Mindenképpen utána nézek mélyebben és remélem találok valami magyarázatot.