4321. Az állatok veszélyeztetett világa
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Százmillió évvel ezelőtt, a krétakor közepén robbanásszerű növekedésnek indultak a virágosnövény-fajok, ami a táplálékforrás bővülésével előidézhette volna az ősemlősök hasonló evolúciós fejlődését is, ám egy új kutatás szerint épp ellenkező előjelű folyamat zajlott le: a korai emlősök faji sokfélesége meglepő módon zsugorodott abban az időszakban.
Szerencsés az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg ember, akinek van segítőkutyája, hiszen nagyságrendekkel kevesebb van belőlük Magyarországon, mint amennyire szükség lenne.
Új, igen ritka bagolyfajt fedeztek fel Ománban holland kutatók. Sikerült lefotózniuk, a hangját is felvették, már csak a genetikai vizsgálat van hátra.
Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról kell gondoskodnod, azt is fontos észben tartanod, hogy egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra van szüksége.
Az újrakezdett "jelölgetés" hátterében szervi megbetegedés (pl. hólyag- vagy vesegyulladás, húgykövesség, stb.) és viselkedészavar egyaránt állhat. Először a szervi megbetegedés kivizsgáltatását javaslom. Annak negatív eredménye után kerülhet sor a jelölésnek, mint "viselkedészavarnak" a megoldására. Tanácsom, hogy a cicájával, és a tőle vett vizeletmintával mihamarabb keressen fel egy állatorvost. Ha nem tud vizeletmintát venni, a rendelőben fogják megkatéterezni a cicát.
Valóban előfordul a jelölés az ivarzási időszakban, és az ivartalanítás ezt megszüntetheti. Bizonyos esetben azonban rossz szokás áll az eset hátterében, vagy a macskák egymás közötti territorialis viselkedése, mely a hierarchikus viszonyok elosztását is szolgálja. Szerintem próbálja meg az állatok ivartalaníttatását, mert sokat segíthet.
Általában a palotapincsi szőrzete nem igényel különösebb nyírást, fésülést viszont annál többet. Amennyiben te mégis vállalkoznál erre a nem könnyű feladatra, úgy a javaslatom a következő: a fejétől lefelé, az egész testén - a farkát és a fülét kivéve, ott hagyhatod egy kicsit hosszabbra - a szőrt, géppel nyírd rövidre, a fejét pedig ollóval kerekítsd. Sok sikert kívánok a munkához!
A hányás, mint tünet lehet a gyomor, bélcsatorna primer betegségének tünete, vagy esetleg valamilyen súlyosabb belgyógyászati probléma (veseelégtelenség, májelváltozás, stb.) kísérő un. szövődményes károsodásból eredő jelenség. Ez utóbbiak fennállását vér-vizeletvizsgálatok elvégzésével ki lehet zárni. Ha ezek negatívak, akkor gyomorgyulladásra, esetleg idegen testre a gyomor bélcsatornában kell gondolni. Ezt Rtg-vizsgálattal ill. kontrasztos Rtg-vizsgálattal lehet kideríteni. Ha ezek is negatívak, akkor szoba jöhet meg az idült bakteriális gyomorgyulladás (hasonló, mint az embernél a gyomorfekélyt okozó Helikobakter fertőzés. Ez is van kutyánál, csak nehéz kimutatni.), és az esetleges táplálékallergia. Javaslatom az állatorvosi diétás tápok etetése, amelyek ún. intestinalis (gyomor-bélrendszeri) betegségek terápiáját segítik. Valamint a féregtelenítés, és esetleg a gyomorfekélyes emberek kezelésére alkalmas Antagel adása (humán patikában kapható) 2x1/2 ml naponta szájon át. Fontos, hogy az állat csak egyszer kapjon enni naponta, ne traktáljuk jutalomfalatokkal reggel délben este, mert ez stimulálja a gyomorsav termelését és súlyosbítja a folyamatot. Ne legyen előtte egész nap az étel sem, ha nem ette meg, el kell venni és csak a megszokott etetési időpontban kapja újra. Egyelőre ennyit tudok segíteni. A beteg nélkül nehéz kezelni...
Az elmondottak alapján a kutyájának prosztata-megnagyobbodása vagy prosztatagyulladása van. Átmeneti javulást lehet elérni az antibiotikumos és a hormonális kezeléssel, természetesen ez függ a betegség súlyosságától. Mindenféleképpen egy ultrahangos vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy megállapítható legyen a betegség mértéke. A végső és tartós megoldás tényleg a műtét, és megfelelő altatószerekkel és anaesthesiologiai munkával ma már igen biztonságosan lehet operálni idős alkatokat is. Szerintem a biztos gyógyulás a műtéti megoldás után lehetséges csak.