4321. Az állatok veszélyeztetett világa
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Százmillió évvel ezelőtt, a krétakor közepén robbanásszerű növekedésnek indultak a virágosnövény-fajok, ami a táplálékforrás bővülésével előidézhette volna az ősemlősök hasonló evolúciós fejlődését is, ám egy új kutatás szerint épp ellenkező előjelű folyamat zajlott le: a korai emlősök faji sokfélesége meglepő módon zsugorodott abban az időszakban.
Szerencsés az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg ember, akinek van segítőkutyája, hiszen nagyságrendekkel kevesebb van belőlük Magyarországon, mint amennyire szükség lenne.
Új, igen ritka bagolyfajt fedeztek fel Ománban holland kutatók. Sikerült lefotózniuk, a hangját is felvették, már csak a genetikai vizsgálat van hátra.
Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról kell gondoskodnod, azt is fontos észben tartanod, hogy egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra van szüksége.
Szerintem a legjobb, ha betartják az állatorvosuk által javasolt kezelést, hisz ő látta a hörit, ő alakította ki a kezelési stratégiát. Az esélyei attól függnek, hogy milyen jellegű a fertőzése, ezt most nem tudom megítélni. Ha csak egyszerű "megfázásról" van szó, akkor jó esélyei vannak.
Az is érdekes lenne, hogy vajon mik azok a családi okok? Így talán könnyebb lenne eldönteni, hogy érdemes-e, és ha igen, hogyan és milyen kutyát vállalni, tartani. Kennelben lehet kutyát tartani, talán egy fokkal jobb, mint kutyát megkötve tartani. De ez nem azt jelenti, hogy a kutyának jó, ha egész nap be van zárva egyedül, távol a gazdájától. Rendszeres foglalkozás, sétáltatás, játék, stb. szükséges mindenképpen, hogy ne unatkozzon és csak a legszükségesebb időt töltse egyedül, bezárva (pl. este vagy amikor nincsenek otthon). Ha ez így nem megoldható, akkor inkább ne tartsanak kutyát, mindenkinek jobb lesz! :)
Fiatal korban gyakran előfordul kutyáknál, hogy hánynak az autózás közben. Ezt sokszor még kinőhetik, illetve megszokják az autózást. Érdemes néha egy-egy kellemes programot is az autózáshoz kötni. Sajnos azonban az is előfordul, hogy egy kutya nagyobb korában is hány az autózáskor, úgynevezett "utazási betegségben" szenved. Ebben az esetben állatpatikákban kaphatók különböző tablettás készítmények, amiktől azt várjuk, hogy ne hányjanak és nyugodtabbak legyenek utazáskor. Sajnos ez sem mindig segít.
A levele alapján nem úgy tűnik, hogy nagy baj lenne a kis angol bulldogjával. A 7 hetes körüli kiskutyáknál a percenkénti 50-60 légzésszám ilyenkor a nyári melegben teljesen természetes. Ezenkívül az alvás közbeni szuszogás vagy éppenséggel halk horkolás a bulldogoknál és az összes molusszus kutyafajtánál normálisnak tekinthető, amíg az légzési nehézséget nem okoz. Alvás közben a kutyák, főleg a néhány hetes kölykök, sokat álmodnak és ilyenkor össze-össze rándul a kis testük. Ha kifejezett fuldoklás jellegű tünetet nem vesz észre alvás közben, nem tekintendő kórosnak. Az angol bulldogoknál előforduló légzési és szívkeringési problémákat csak az állatorvos tudja megállapítani alapos műszeres vizsgálatokkal. Most nem bocsájtkoznék találgatásokba ezekkel a betegségekkel kapcsolatban. A 7 hetes kiskutyát a soron következő védőoltásai és féregtelenítései miatt úgyis állatorvoshoz kell vinni. Így az állatorvosát kérje meg, hogy alaposan vizsgálja meg.
Nincs tudomásom róla, hogy egészséges csiga elhagyja a házát. Gyanús, hogy valami nincs rendben. Szerintem az idő meg fogja oldani a kérdést.