4321. Az állatok veszélyeztetett világa
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Százmillió évvel ezelőtt, a krétakor közepén robbanásszerű növekedésnek indultak a virágosnövény-fajok, ami a táplálékforrás bővülésével előidézhette volna az ősemlősök hasonló evolúciós fejlődését is, ám egy új kutatás szerint épp ellenkező előjelű folyamat zajlott le: a korai emlősök faji sokfélesége meglepő módon zsugorodott abban az időszakban.
Szerencsés az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg ember, akinek van segítőkutyája, hiszen nagyságrendekkel kevesebb van belőlük Magyarországon, mint amennyire szükség lenne.
Új, igen ritka bagolyfajt fedeztek fel Ománban holland kutatók. Sikerült lefotózniuk, a hangját is felvették, már csak a genetikai vizsgálat van hátra.
Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról kell gondoskodnod, azt is fontos észben tartanod, hogy egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra van szüksége.
Először egy otoscopos vizsgálatra (esetleg toklász lehet benne!), majd alapos (de tényleg nagyon alapos!) fültisztításra van szükség. Ezt általában a rendelőben szoktuk végezni és nem bízzuk a gazdira. Ezután a fülgyulladás típusának megfelelő gyógyszeres fülcseppel kell otthon kezelni az állatot. Bizonyos időközönként szükség van ismételt állatorvosi kontrollra is! Az OtiCat fülcsepp egyébként csak bizonyos fülbetegségek esetén kellően hatékony és a legtöbb fülgyulladásnál hatástalan tud lenni.
Ha a cica lakásban él, akkor kb. 3 havonta, ha "kinti" cica, akkor sűrűbben (kb. 1 havonta) ajánlatos fürdetni.
A nőstény guppi hasa "elfeketedik", ha vemhes. A teknősök minden csigát megesznek (beleértve az almacsigát is). A hím ékszerteknősök karma jóval hosszabb, mint a nőstényeké, ezzel szemben a nőstények sokkal nagyobbra nőnek, mint a hímek.
Igen, okozhat egészségügyi problémákat, és tenyésztési szempontból sem előnyös a dolog. Sokkal gyakrabban fordulhatnak elő veleszületett betegségek az ilyen párosításból származó utódoknál. Iyen párosítást csak nagyon indokolt tenyésztési szempontok esetén szoktak végezni, de orvosilag akkor sem javasolt. Azt tanácsolom, hogy keressenek egy másik párt a kutyusnak, aki nem ilyen közeli (féltestvér) rokon!
A kép alapján első látásra gombás bőrbetegségre gondolok. De egyéb betegségek is okozhatnak ilyen tüneteket, azonban vitathatatlanul a gombásság a leggyakoribb. Ha tényleg gombásságról van szó (ezt biztosan csak laborvizsgálattal, esetleg személyes vizsgálattal lehet megállapítani) akkor hosszú kezelésre van szükség. Azt javaslom, hogy fürösszék meg a cicát Nizoral samponnal 4 naponta, kb. 4-5 alkalommal. Ha egy-két hét alatt sincs javulás (az is javulás, ha nem terjed a szőrhiány!), akkor el kellene vinni állatorvoshoz.