4321. Az állatok veszélyeztetett világa
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Veszélyeztetettnek nevezzük azokat az élőlényfajokat, amelyek kihalási esélye természetes élőhelyén nagy, beavatkozás nélkül nagy valószínűséggel súlyosan veszélyeztetetté válik.
Százmillió évvel ezelőtt, a krétakor közepén robbanásszerű növekedésnek indultak a virágosnövény-fajok, ami a táplálékforrás bővülésével előidézhette volna az ősemlősök hasonló evolúciós fejlődését is, ám egy új kutatás szerint épp ellenkező előjelű folyamat zajlott le: a korai emlősök faji sokfélesége meglepő módon zsugorodott abban az időszakban.
Szerencsés az a fogyatékkal élő vagy tartósan beteg ember, akinek van segítőkutyája, hiszen nagyságrendekkel kevesebb van belőlük Magyarországon, mint amennyire szükség lenne.
Új, igen ritka bagolyfajt fedeztek fel Ománban holland kutatók. Sikerült lefotózniuk, a hangját is felvették, már csak a genetikai vizsgálat van hátra.
Az állattartás felelősséggel jár. Nemcsak az ennivalóról, a fekhelyről és a játékokról kell gondoskodnod, azt is fontos észben tartanod, hogy egy állatnak rendszeres egészségügyi ellátásra és védőoltásokra van szüksége.
Jobb lenne megmutatni az állatorvosnak, nehogy tályog legyen belőle. A nyakfájós kutya nyaki porckorongsérv is gyanús lehet, amit szintén ki kellene vizsgáltatni ortopédiai esetekkel foglalkozó állatorvossal.
A tüneteket okozhatja a gyógyszer mellékhatása is, de okozhatja ugyanaz a folyamat is, ami az alap panaszokat okozta (vagyis a bénulás). Ebben a fajtában ez nem lenne meglepő. Én az Önök helyében mielőbb megmutatnám a kutyát egy ortopéd specialistának, aki az állapotát és a szükséges gyógykezelést talán jobban meg tudná határozni. Ehhez persze szükség lesz egy sor vizsgálatra, pl. röntgenre, egyebekre.
Lakásban tartott madaraknál gyakoribb jelenség a túl intenzív tollváltás. Rosszabb esetben a hullámospapagájoknál "franciavedlés" elnevezésű cirkóvírus fertőzés tünete. A kezelés ugyanaz. A tollképzéshez emelt mértékű vitaminadagolásra, fehérjére és ásványi kiegészítésre van szükség. Például a Muta-vit elnevezésű állatpatikában, takarmány forgalmazóknál kapható készítményre, vagy más komplex vitaminra, kalciumkiegészítéssel.
Kedves Gazdi! Mutassa meg állatorvosnak a cicát, aki alapos fizikai- és laborvizsgálat után pontos diagnózist tud felállítani! Sajnos ezen tünetek alapján látatlanban lehetetlen tanácsot adni!
Kedves Margó! Valószínűleg a cicának az említettek mellett allergiás túlérzékenysége is van. Ebben az irányban is vizsgálódni kellene. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc